Hodinový manžel, tiskařka, novinář nebo manažer autodopravy tvoří spolek Tadeáš Guláš
Spolek Tadeáš Guláš pochází z Plzně-Lhoty. Od počátku hrají pohádky. Zatím poslední hru už ale připravili pro dospělé publikum.
„My jsme takoví vesničani, kteří si před dávnými lety, přesně dvaceti, usmysleli, že něco začnou trochu dělat v oboru amatérského divadla,“ říká jeden ze členů spolku Miroslav Petr. Zprvu hráli pro místní a také jezdili do vesnic v okolí. „Postupem času se z toho divadla tak napůl začal stávat organizátor kulturních akcí ve Lhotě. Pořádáme spoustu dalších akcí - živý betlém, masopusty a podobně,“ dodává.
Od počátku hrají především pohádky. „Trošku naroubované do dospěláckého světa, ale ne moc,“ upřesňuje Miroslav Petr. Poslední hra je už pro dospělé publikum. Spolek si ji dokonce sám napsal.
Ve spolku jsou lidé různých zaměstnání. Najdeme tam například tiskařku a manažera autodopravy. Miroslav Petr je novinář, který se ve spolku mimo jiné ujímá i režisérské taktovky. Zároveň ale přiznává, že tam vládne svoboda a demokracie. „My to máme spíš jako odreagování od všedního života, rádi se scházíme. Takže leckdy půlku zkoušek prokecáme, prodrbeme, a pak možná někdy zbyde čas i na to zkoušení,“ říká.
Pro dobré fungování jakéhokoliv kolektivu je základem, že si lidé rozumí. Nejinak tomu je i v případě Tadeáše Guláše. „Prostě parta místních fajn lidí. A děláme něco, co nás baví. Možná nás někdy baví víc to zkoušení, než samotné hraní,“ směje se Miroslav Petr.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.