Hollies: Ain´t Heavy, He´s My Brother

9. prosinec 2022

Inspirací muzikantů, která je vedla k názvu kapely nebo písničky mohou být technické vynálezy, jako když se skupina Led Zeppelin nechala inspirovat vzducholodí hraběte Zeppelina, moravská metalová parta zvolila název Traktor a členy skupiny REO Speedwagon zaujal automobil z r. 1915.

Seznamte se s písničkou, jejíž text souvisí s organizací, která po celá staletí provází lidstvo. Jedná se o poštu a není to Jede, jede poštovský panáček. Základem pro jednu z nejúspěšnějších písniček konce 60. let je poštovní známka, na které větší chlapec nese na zádech menšího kluka. Skladba se jmenuje He Ain´t Heavy, He´s My Brother, česky Není těžký, je to můj bratr. Známka byla vydána na podporu dětského, chlapeckého domova, který jako mnohé další organizace tohoto typu na celém světě shání finance na svůj provoz. Obrázek i text symbolizují vzájemný vztah chlapců a jejich starost jednoho o druhého. Cesta je dlouhá a život těžký. Kam chovanci doputují? Když budeme jeden druhému pomáhat, najdeme společný cíl. Není těžký, je to můj bratr. V této písničce skupiny Hollies z r. 1969 si na piano zahrál Elton John.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?