Horské sedlo Skřítek bývalo hlavně dopravním koridorem. Dnes je centrem turistiky a běžkařů
Horské sedlo Skřítek s nadmořskou výškou 874 metrů odděluje Jeseníky od Hraběšické vrchoviny. Odpradávna bylo významné pro dopravu, která tady i dnes překonává po hlavní silnici horský masív. Je ale zároveň i místem zasvěceným přírodě. Nachází se tu rezervace chránící rozsáhlé rašeliniště. A je i vyhledávaným cílem turistů, cyklistů a v zimě běžkařů. Centrem sedla je prastará horská chata z 19. století.
Dopravní spojnicí propojující Rýmařovsko se Šumperskem bylo toto místo od nepaměti, byť dřív cesta vedla spíš kolem nedaleké zříceniny hradu Rabštejna. V letech 1839 až 1842 byla přes Skřítek vybudována císařská silnice, po které s menšími úpravami dodnes vede trasa silnice I/11 ze Šumperka do Opavy.
V polovině 19. století tu vyrostl zájezdní hostinec Berggeist, v překladu Horský skřítek. Pro projíždějící formany, dopravující vytěžené dřevo z místních lesů do sobotínských železáren, byl hostinec Na Skřítku vítaným zastavením, kde si koně i formani mohli odpočinout po namáhavém stoupání, najíst se a případně i ubytovat na noc. K hostinci byly proto přistavěny i hospodářské budovy jako stáje pro koně.
Význam zájezdního hostince Na Skřítku začal ale časem upadat v souvislosti s rozmachem železniční dopravy. Naštěstí pro něj však přibližně v téže době začala první vlna rozvoje turistiky, a tak se tam namísto formanů stále častěji začali zastavovat milovníci horských túr, pro které byla chata Skřítek výchozím bodem procházek po jižní části Jeseníků.
Pro srdcaře i začátečníky
Díky dopravní dostupnosti je horské sedlo i dnes východiskem řady turistických a běžkařských tras jak do Jeseníků, tak i do Hraběšické vrchoviny. V zimě je kolem Skřítku k dispozici několik desítek kilometrů tras pro běžecké lyžování.
Jednodušší trasy vedou do Hraběšické vrchoviny, nejdelší z nich měří asi 17 kilometrů. Najdeme tady ale i cvičnou louku pro úplné začátečníky. Na sever od horské chaty je možné se vydat i na náročnější trasy mířící na hřebeny Jeseníků i k bývalé horské chatě Alfrédka a dále na Rýmařovsko. V létě jsou tyto trasy využívány pro pěší a cykloturistiku.
Pradávný duch zdejších hor
Kousek dál od chaty se nachází významná přírodní lokalita. Národní přírodní rezervace Skřítek byla vyhlášena roku 1955, aby chránila vrchovištní rašeliniště, které je zároveň významným prameništěm i místem výskytu mnoha zajímavých rostlinných a živočišných druhů. Samotné rašeliniště je nepřístupné, okolními lesy ale procházejí značené turistické stezky.
Zdejší kraj je docela tajemný. Staré jesenické legendy často mluví o Berggeistovi jako o pradávném duchu zdejších hor, který je ochraňuje, pomáhá dobrým a trestá zlo ve všech jeho podobách. A jak vypadal? Třeba tak, jak ho u vjezdu na parkoviště u chaty vytesal do kamene sochař z nedalekého Sobotína Jiří Jílek. Sám tento kraj miloval a jeho díla najdeme i na jiných místech Jeseníků. Skřítek se zde dívá do všech čtyř světových stran a je tak i symbolem tohoto místa, které je východiskem mnoha cest.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.