Horští záchranáři v Českém lese fungují dobrovolně a celoročně

4. únor 2021 19:00, aktualizováno

Na Tachovsku v Českém lese funguje horská záchranná služba Mountain Rangers. Záchranáři ze základny na vrcholu Havran celoročně pomáhají hledat zbloudilce a starají se o zraněné. Vše dělají ve svém volném čase.

Cvičení záchranářů v Českém lese

V Plzeňském kraji nefunguje horská služba jen na Šumavě. Záchranáři z Royal Rangers provozují horskou službu pro Český a Slavkovský les, a to hned na čtyřech stanovištích. Jsou to kóta Havran v Českém lese, Krakonoš u Mariánských Lázní, Kynžvart a Slatina. Záchranáři tam pomáhají už několik let o zimních víkendech, v Českém lese na Havranu funguje skupina Mountain Rangers celoročně.

Záchranáři z horské služby evakuují například podchlazené turisty v ohrožení. Podrobují se ale i tréninkům. Při jednom z nich museli záchranáři natrénovat ošetření zraněné lyžařky, které musel její sedmiletý syn sehnat v lese pomoc.

Záchranáři na místě zjistili, že má žena zraněnou dolní končetinu. Byla podchlazená, nekomunikovala a po chvíli ztratila dech. Na to horská služba ihned reagovala, a zatímco záchranáři prováděli na místě resuscitaci, přispěchali ke zraněné posily s defibrilátorem.

Ženu přesunuli do evakuačního vaku a chystali se k převozu pacientky na základnu pod rozhlednou Havran. „Pokud je v tomto stavu, tak sem musíme dostat lékaře s nějakou medikací a musí se stabilizovat na místě ještě před transportem,“ sdělil velitel Tomáš Rusňák. Hlavním úkolem je udržet člověka při životních funkcích a dostat ho do stabilního prostředí, odkud může být evakuován buď stabilizovaný nebo letecky.

„Teď budeme jen čekat na to, jak se naše velení domluví se státní záchrankou a jak budeme pokračovat. Myslím si, že v tomto případě bychom to řešili leteckým transportem,“ popsal vzniklou situaci Tomáš Rusňák. Chlapec by zůstal na základně a záchranáři by se pokusili spojit s jeho rodinou a chlapce někde předat. Pokud by se rodinu kontaktovat nepodařilo, tak by se tím zabývala policie.

autoři: Martina Sihelská , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio