Hradiště Bukovec pamatuje dávné osídlení

22. srpen 2021

Holý vrch najdete na severovýchodním okraji města Plzně. Říkalo se mu také Ovčí nebo Spálený. V minulosti se tady nacházelo starobylé hradiště Bukovec.

"Holý vrch se tak jmenuje proto, že celá dlouhá léta nebyl zalesněn. Dnes už je tady krásný les. Jistý významný kazatel Hilarius Litoměřický již v 15. století uváděl toto místo jako hradiště, sídlo dávných předků, kteří sem přišli a ovládali odtud celé Plzeňsko. Z toho důvodu je to možné brát jako nejstarší archeologickou památku na Plzeňsku,“ uvedl archeolog plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu Filip Kasl.

„Hradiště zde je doložené už od doby halštatské, což znamená někdy od předchůdců Keltů, kteří zde sídlili, a i v raném středověku tady bylo jakési významné centrum. Přesně nevíme, jak to tady vypadalo, ale máme představu podle jiných známých hradišť. Mohly se zde nacházet i nějaké výstavnější paláce ze dřeva,“ řekl archeolog.

Názory odborníků na to, jakou funkci obecně takováto hradiště mívala, se různí: „Názory na to se neustále vyvíjejí. Nejprve si badatelé mysleli, že zde sídlila jakási vládnoucí elita, která ovládala celé okolí, další generace přišla s názorem, že to byla spíše útočiště pro obyvatelstvo, které se sem v době válek přiběhlo schovat. Další generace badatelů zase poukazovala na to, že mnohé věci nesedí, takže se spíš uvažovalo nad tím, že hradiště byla nějaká kultovní místa, náboženská centra. V současné době převládá názor, že to vlastně mohlo být všechno dohromady a navíc že se mohlo jednat o centra setkávání lidí, tedy místa obchodu, slavností, komunitního soudnictví a tak dále,“ popsal odborník.

Archeologických nálezů se odtud dochovala celá řada, nejzajímavějším nálezem jsou dle Filipa Kasla takzvané spečené valy, což byl v tomto případě první nález tohoto druhu v Čechách.

Hradiště je velké přibližně 3 hektary a je rozděleno do dvou částí, na vnitřní akropoli a předhradí. Nejkrásnějším místem z celého hradiště Bukovec je poté vyhlídka, odkud je nádherný výhled na řeku Berounku a na město jako takové.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.