Husí sádlo může mít i protizánětlivé účinky, potvrzuje internista
Dopřáváte si o posvícení pečenou husičku s knedlíky a se zelím? Možná vás překvapí, že konzumace husího sádla vám může i prospět.
„Husí sádlo je zdravá potravina, málo se to ví, ale je to takový olivový olej mezi živočišnými tuky,“ vysvětluje MUDr. Jan Vachek, primář interního oddělení Klatovské nemocnice, „zatímco máslo obsahuje kolem 50 % nasycených mastných kyselin, v husím sádle jich je asi 30 %. Navíc pokud husa byla chovaná volně, obsahuje její sádlo i hodně omega 3 mastných kyselin v příznivém poměru vůči omega 6 mastným kyselinám, čili vůbec není žádný mýtus, že husí sádlo může mít i protizánětlivé účinky.“
Ani s husím sádlem to pochopitelně nesmíme přehánět, zarputile je však škrtat z jídelníčku nemusíme. Až na výjimky. „Doporučit se nedá osobám s obtížemi se žlučníkem nebo s onemocněním žlučového stromu,“ připomíná MUDr. Vachek, „kdo má zkušenost se žlučníkovým záchvatem, určitě by se měl husímu sádlu vyhýbat. A přestože je zdravé, je to tuk jako každý jiný, takže má hodně kalorií. Obecně 1 g tuku obsahuje 9 kcal a je už celkem jedno, zda to je husí sádlo nebo máslo, ty kalorie tam jsou. Čili přejídat se tím určitě také není zdravé. Ale pokud máme možnost volby tuku, je husí sádlo dobrá volba.“
Může červenou řepu jíst člověk užívající léky na vysoký krevní tlak? Pokud dítě odmítá syrové ovoce a zeleninu a sní jen vařené, nebudou mu chybět vitamíny? Čím napomoci hojení kosti po zlomenině? To jsou některé z dotazů, na které ve výživové poradně odpovídá MUDr. Jan Vachek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.