Husí sádlo může mít i protizánětlivé účinky, potvrzuje internista

23. říjen 2019

Dopřáváte si o posvícení pečenou husičku s knedlíky a se zelím? Možná vás překvapí, že konzumace husího sádla vám může i prospět.

„Husí sádlo je zdravá potravina, málo se to ví, ale je to takový olivový olej mezi živočišnými tuky,“ vysvětluje MUDr. Jan Vachek, primář interního oddělení Klatovské nemocnice, „zatímco máslo obsahuje kolem 50 % nasycených mastných kyselin, v husím sádle jich je asi 30 %. Navíc pokud husa byla chovaná volně, obsahuje její sádlo i hodně omega 3 mastných kyselin v příznivém poměru vůči omega 6 mastným kyselinám, čili vůbec není žádný mýtus, že husí sádlo může mít i protizánětlivé účinky.“

Ani s husím sádlem to pochopitelně nesmíme přehánět, zarputile je však škrtat z jídelníčku nemusíme. Až na výjimky. „Doporučit se nedá osobám s obtížemi se žlučníkem nebo s onemocněním žlučového stromu,“ připomíná MUDr. Vachek, „kdo má zkušenost se žlučníkovým záchvatem, určitě by se měl husímu sádlu vyhýbat. A přestože je zdravé, je to tuk jako každý jiný, takže má hodně kalorií. Obecně 1 g tuku obsahuje 9 kcal a je už celkem jedno, zda to je husí sádlo nebo máslo, ty kalorie tam jsou. Čili přejídat se tím určitě také není zdravé. Ale pokud máme možnost volby tuku, je husí sádlo dobrá volba.“

Může červenou řepu jíst člověk užívající léky na vysoký krevní tlak? Pokud dítě odmítá syrové ovoce a zeleninu a sní jen vařené, nebudou mu chybět vitamíny? Čím napomoci hojení kosti po zlomenině? To jsou některé z dotazů, na které ve výživové poradně odpovídá MUDr. Jan Vachek.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.