I pěstování ananasu přináší jazykové oříšky
Pokud si chcete vypěstovat vlastní ananas nebo třeba jestli si ukládáte do zásoby kořenovou zeleninu, najdete v návodech instrukci, že růžici listů nebo nať musíte odstranit krouživým pohybem. Kdybyste sami někomu něco podobného radili, řekli byste „ukruťte nať“, nebo „ukroutěte nať“?
Jestli si už v duchu přeříkáváte co nejvíc tvarů slovesa ukroutit, došli jste určitě k tomu, že ve všech tvarech přítomného času, který tu vlastně nese význam budoucnosti, je -ou-: ukroutím, ukroutíš atd., v minulém a trpném příčestí, která jsou součástí složených tvarů minulého času, trpného rodu a podmiňovacího způsobu, zrovna tak: ukroutil, ukroucen. Takže možná vám ve světle všech těchto tvarů připadá přijatelný, možná dokonce přijatelnější tvar ukroutěte spíše než ukruťte.
I když ve všech uvedených tvarech máme dvojhlásku -ou-, tvary rozkazovacího způsobu mají jen -u-: ukruť, ukruťte. Nesprávný tvar ukroutěte je patrně vytvořen právě pod „tlakem“ tvarů s -ou-, které jsou v celém rozsáhlém inventáři tvarů slovesa ukroutit celkově v převaze.
Vypěstujte si vlastní ananas
Když si chcete vypěstovat svůj vlastní ananas z toho koupeného, musíte ukroutit horní růžici listů, která se potom dá do vody zakořenit a následně zasadí do zeminy. Náš posluchač se zarazil nad pokynem ukroutěte růžici listů. Zde jsou další příklady se správnými tvary: po usušení cibule ustříhejte kořínky a ukruťte nať nebo mrkve po vyjmutí z hlíny důkladně očistěte, ukruťte listovou růžici a ukládejte do čistých plastových přepravek.
Je to určitě výrazně převažující kontext, ale musíme dodat, že ve velmi malém okruhu reálných dokladů užití. Tvar ukruťte není frekventovaný, je spíš okrajový. A zpracování zeleniny není kontext úplně výhradní. Je tu třeba užití i v různých technických návodech pro otevření obalu nebo nádoby: ukruťte plastové víčko tuby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka