Ivan Nový: A v hlubinách zvon

V Povídkovém čtení na víkend vás tentokrát pozveme na Šumavu. Průvodcem nám bude Ivan Nový, učitel a spisovatel, který více než 30 let žil v Horní Plané na Lipensku, zdejší kraj dobře znal a také o něm uměl poutavě vyprávět a psát.

Ne náhodou se Ivanu Novému přezdívá novodobý Klostermann. S nástupem normalizace nemohl Nový, vlastním jménem Jan Horský, působit ve školství ani publikovat. Vycházely mu pouze příběhy pro děti o malém chlapci Davídkovi.

Črty o Šumavě psal počátkem 70. let do šuplíku a publikoval pouze sporadicky v samizdatu. Oficiálně vyšly pod názvem Šumavský triptych až v roce 2015, kdy už byl jejich autor sedmnáct let po smrti. Tři z nich si máte možnost poslechnout právě teď. V režii Jakuba Doubravy je načetl Pavel Pavlovský. Pořad připravil Dominik Mačas.

Příjemný poslech.

autoři: Dominik Mačas , Jakub Doubrava | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.