Ivan Nový: A v hlubinách zvon

V Povídkovém čtení na víkend vás tentokrát pozveme na Šumavu. Průvodcem nám bude Ivan Nový, učitel a spisovatel, který více než 30 let žil v Horní Plané na Lipensku, zdejší kraj dobře znal a také o něm uměl poutavě vyprávět a psát.

Ne náhodou se Ivanu Novému přezdívá novodobý Klostermann. S nástupem normalizace nemohl Nový, vlastním jménem Jan Horský, působit ve školství ani publikovat. Vycházely mu pouze příběhy pro děti o malém chlapci Davídkovi.

Črty o Šumavě psal počátkem 70. let do šuplíku a publikoval pouze sporadicky v samizdatu. Oficiálně vyšly pod názvem Šumavský triptych až v roce 2015, kdy už byl jejich autor sedmnáct let po smrti. Tři z nich si máte možnost poslechnout právě teď. V režii Jakuba Doubravy je načetl Pavel Pavlovský. Pořad připravil Dominik Mačas.

Příjemný poslech.

autoři: Dominik Mačas , Jakub Doubrava | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.