Jak v dubnu zregenerovat játra podle celostní výživové terapeutky Dagmar Chmelířové - kopie

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Játra (ilustrační foto)

Z jarní únavy nemůžeme vinit přírodu, ale nás samotné, protože našimi životními přístupy bráníme toku energie. A co s tím vším mají společného naše játra? Játra jsou „generálem“ našeho organismu. A právě teď velí: do útoku!

Celá příroda je ve svém největším rozpuku. Proč tedy spousta lidí cítí jarní únavu? Příroda přes zimu odpočívala a nabírala síly, ale kdo z nás opravdu odpočíval? Současný lidský život nerespektuje přírodní cykly. Do období plného energie vstupujeme bez předchozího odpočinku, vyčerpaní.

Játra řídí a udílí povely našemu organismu

Starají se o to, aby v něm vše plynule fungovalo, bylo průchodné a v pohybu.  Proto je tolik důležitý pohyb, zvláště pro osoby jaterního typu. Pokud jsou játra v pořádku, člověk má v sobě zakódovanou přirozenou strategii, plánování, je nebojácný, respektuje hranice osobního prostoru. Kouzelné slůvko, které vám tento prostor poskytne je: Ne. Je velmi osvobozující. Zkuste si ho.

Játra jsou v lidském organismu natolik důležitá, že jsou vybavena mimořádnou schopností regenerace. Tohoto jevu si všimli už i staří Řekové, kteří jej popsali v báji o Prométheovi: Přes odpor Dia přinesl Prométheus lidem dar ohně. Ten ho potrestal tím, že nechal Prométhea přikovat řetězy k vysoké skále a vyslal orla, který každé ráno k Prometheovi přilétal a trhal mu játra z těla. Přes noc Prométheovi vždy játra dorostla.

Tento orgán je tzv. biochemickou továrnou, podporující tvorbu a vylučování žluči a tolik „zatracovaného“ cholesterolu. Podle celostní medicíny je období pro maximální jaterní činnost od jedné do třetí hodiny ranní.  V tuto dobu bychom rozhodně měli spát, odpočívat. Znamená to, že v těle touto dobou nastává největší detoxikační proces v průběhu celého dne.

V dubnu nejčastěji trpí „jaterňáci“

Bývají to lidé šlachovití, impulsivní až „samovznětliví“ , ženy s velkými bolestmi prsou před menstruací nebo velkými výkyvy nálady v této době.

Je zajímavé sledovat, s jakým zatížením navštěvují lidé moji praxi, a to v závislosti na ročním období. Navštívila mne například paní, která měla problémy s únavou, zvýšenou hladinou cholesterolu a s alergií vyvolaným pálením očí. Zlobila se neustále na manžela, který na ni nereagoval, což u ní vyvolávalo hněv a agresi. Výbuchy vzteku se střídaly s plačtivostí. Byla skleslá, protože nevěděla, co má udělat pro to, aby ji začal vnímat. Vše uvedené bylo příčinou toho, že přestávala mít chuť k jídlu a vlastně i k životu. Navíc při běžné gynekologické prohlídce lékař u této paní objevil cystu.

Co s tím? Udělejte si pořádek

Především nastolit do běžného života řád a pravidelnost - v jídle i denním režimu. Poradila jsem paní a mohla by to být rada pro nás všechny: Volte nejodlehčenější stravu z celého roku, doplněnou klíčenými a kvašenými potravinami a především zelenou listovou zeleninou v nejrůznější úpravě a slabě kyselými chutěmi pár kapek jablečného octa, citronu či grepu.

Důležité je vynechání všech sladkostí, mléčných výrobků a potravin, které obsahují lepek. Prospějeme tím organismu, který je schopen vypořádat se nejen s cystou, ale i zvýšeným cholesterolem. Přidaly jsme do jídelníčku zelené potraviny. Vyřadili těžce stravitelné, tučné, smažené ať už slané či sladké pokrmy nebo složité kombinace v jídlech.

Na regeneraci jater jsou výborné tinktury z vlaštovičníku většího (žlučník), ostropestřce mariánského (játra) a čubetu benediktu (žaludek). Namíchaly jsme čaj z pampelišky, měsíčku, čekanky a řepíku.

Paní se přihlásila na hodiny swingu, koupila si elektrické kolo, aby manželovi stačila a ten na ni nemusel čekat. Již po třetí návštěvě se psychický, ale i fyzický stav velmi zlepšil a paní si pochvalovala recept na „jogurt bez jogurtu“ a řepný kvas, který je levný, jednoduchý, protizánětlivý a zároveň podporuje střevní mikroflóru.

Jogurt začala připravovat všem svým kamarádkám, proto vám ho nabízím k vyzkoušení.

Jogurt z naklíčené pohanky

Suroviny:

1/2 šálku naklíčené pohanky

1–2 jablka

hořké kakao

skořice

datle na doslazení

Postup:

Pohanku namočíme minimálně na 4 hodiny. Jogurt se dá udělat i z pohanky, kterou klíčíme např. 1 den. Přidáme jablka přibližně v takovém množství, kolik máme pohanky, dochutíme buď hořkým kakaem, nebo podle vlastní chutě skořicí, vanilkou apod. Doplníme trochou vody a rozmixujeme.

Konzultanti z oboru tradiční čínské medicíny:
MUDr. Ludmila Bendová, zakladatelka systematického vzdělávání terapeutů v tradiční čínské medicíně v České republice
MUDr. Jozef Lucký, ředitel TCM Institutu

autor: Dagmar Chmelířová
Spustit audio

Související