Jako kotě si příst

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky
0:00
/
0:00

Jiřímu Grossmannovi, muzikantovi a textaři, osud nadělil pouze 30 let života. Mnohým z nás se díky televizním záznamům, fotografiím a gramodeskám vybavuje jako sympatický, plaše vyhlížející mladík. A i po letech zůstávají jeho krásné texty v srdcích posluchačů.

Jiří Grossmann

Texty Jiřího Grossmanna ani po letech neztrácejí nic ze svého vtipu, jemného půvabu poetických snů, tiché nostalgie a romantiky. K divadlu a hudbě inklinoval od mládí. Ještě před maturitou hrál v několika amatérských, většinou dixielandových kapelách na trombón nebo kontrabas. Na přání rodičů začal v Praze studovat stavební fakultu ČVUT a během studia hrál v kapele Dixie Party, která doprovázela představení studentského divadelního souboru Mlok, ze kterého pak postupně vznikal legendární Divadelní klub Olympic. A právě tady se poprvé potkal s Miloslavem Šimkem, se kterým spojil svůj další umělecký osud. Vysokou školu ale nedokončil, po sedmém semestru ho definitivně zlákalo divadlo a v plzeňském divadle Alfa získal v roce 1962 své první profesionální angažmá.

Jiří Grossmann se poté stal populárním komikem a zpěvákem, ale také uznávaným a zkušeným textařem. Podle vzpomínek přátel měl Jiří Grossmann vedle vrozeného smyslu pro humor i mnohá další nadání, snadno se učil jazyky, bravurně zvládal matematické příklady, vášnivě rád luštil křížovky. Miloval country hudbu a byl to duší i tělem optimista a romantik, který věřil, že humor a poezie dokáží prodloužit lidem život a dělají ho šťastnějším. Jemu to bohužel nebylo dáno, zemřel ve svých třiceti letech.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio