Jenka Letkis

Víte, jak se tančí letkis? Je jednoduchý a míval velkou popularitu. Pochází z Finska.

Levá noha, levá noha, pravá noha, pravá noha, skok dopředu, skok dozadu, 1-2-3 – tak to je krátká pomůcka sloužící k zapamatování všech kroků tance zvaného letkis. Je jednoduchý a i proto byl velmi oblíbený. Ve Finsku v roce 1964 byla jeho obliba dokonce tak veliká, že se může mluvit až o letkisové horečce nebo dokonce o letkisovém šílenství. Tehdy se z letkisu stal nový sport, lidé se pokoušeli o vytvoření nového letkisového rekordu, a to jak v počtu tanečníků, tak i v délce tance nebo v délce tzv. hada, ten nejdelší zástup vytvořili účastníci právě v roce 1964 ve finském městě Turku, byl dlouhý 2200 metrů.

Letkis se rozšířil do celého světa, aby ne, vždyť je to velká zábava, lidé při něm stojí za sebou v řadě a drží tanečníka před sebou kolem pasu, synchronizovaně vykopávají nohama do stran a poskakují sounož dopředu a dozadu. Letkis je populární na různých oslavách, protože umožňuje zapojit do zábavy více lidí než klasické párové tance.

Nejznámější skladba se jmenuje jednoduše Letkis a jejím autorem je Rauno Lehtinen. U nás ji nazpívala Yveta Simonová s textem od Zdeňka Borovce s názvem Jenka Letkis.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.