Jim Reeves: He'll Have to Go

A jen sto yardů mu zbývá k Mary Ann, zpíval v písničce Blizzard Jíří Grossman. Zpěvák Jim Reeves, který skladbu nahrál v originále, patřil mezi Grossmanovy nejoblíbenější interprety. 

Čekej tiše, až mraky měsíc rozpletou, pak se dej na cestu známou, staletou, zpívala svého času na prknech divadla Semafor Eva Olmerová. Z jejího repertoáru to byl asi největší hit. Vypůjčila si ho od country zpěváka Jima Reevse, který byl jednou z nejzářivějších hvězd country muziky. Jeho písničky poslouchali lidé na celém světě. Mnozí z nich ani netušili, že nějaké country existuje. Nakonec v době, kdy Reeves zahynul v důsledku leteckého neštěstí, tedy v šedesátém čtvrtém roce, byl prestižním hudebním časopisem New Musical Expres vyhodnocen jako pátý nejoblíbenější zpěvák.

Jeho cesta k hudbě nebyla vůbec jednoduchá. I když se už v pěti letech naučil hrát na kytaru a v devíti účinkoval v rozhlasovém vysílání, nejvíc toužil stát se bassballovou hvězdou. To se mu málem povedlo, kdyby si těžce neporanil kotník. Rozhodl se pro hudbu a i zde nakonec pomohla jen náhoda, když v r. 1952 Hank Williams zmeškal vystoupení a Reeves zazpíval místo něj.

Skladba He'll Have to Go byla nahrána v r. 1959 a stala se hitem jak v pop music, tak v country hudbě na začátku roku 1960. Píseň je o muži, který telefonuje se ženou, kterou miluje, když si uvědomí, že je s ní jiný muž.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.