Jingle Bells Vladimíra Dvořáka

3. prosinec 2021

Píseň napsal v roce 1857 americký skladatel James Lord Pierpont. Stala se synonymem Vánoc. Je zároveň jednou z nejvíce upravovaných a znovu vydávaných písní. Jmenuje se Jingle Bells.

My skladbu známe pod názvem Rolničky. Začíná slovy „sláva, už je sníh, jedem na saních“. Tento krásný český text napsal muž obdařený mimořádným citem pro naši mateřštinu, Vladimír Dvořák. Ano, ten muž, který byl v Televarieté po celá léta společníkem Jiřiny Bohdalové.

Málo se ví, že byl také pilným a vynikajícím textařem. Vytvořil desítky písňových textů. Připomeňme třeba Váš dům šel spát, Je po dešti, O nás dvou nebo Píseň pro Kristýnku a další.

Písecký rodák Vladimír Dvořák byl bavič, scenárista, herec, konferenciér, textař, scenárista a dramaturg, byl od všeho trochu, ale protože nebyl žádnou z těchto profesí zcela, byl prý při vyplňování osobních dotazníků naprosto bezradný. Byl nazýván básníkem televizní zábavy. Náměty pro svůj inteligentní humor a vtipné scénky se svou nepřekonatelnou partnerkou Jiřinou Bohdalovou čerpal v běžném životě, poslouchal, o čem se lidé baví na zastávkách, co je trápí, na co nadávají, kvůli čemu se hádají. A Rolničky pro nás vymyslel báječně.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.