Jingle Bells Vladimíra Dvořáka

3. prosinec 2021

Píseň napsal v roce 1857 americký skladatel James Lord Pierpont. Stala se synonymem Vánoc. Je zároveň jednou z nejvíce upravovaných a znovu vydávaných písní. Jmenuje se Jingle Bells.

My skladbu známe pod názvem Rolničky. Začíná slovy „sláva, už je sníh, jedem na saních“. Tento krásný český text napsal muž obdařený mimořádným citem pro naši mateřštinu, Vladimír Dvořák. Ano, ten muž, který byl v Televarieté po celá léta společníkem Jiřiny Bohdalové.

Málo se ví, že byl také pilným a vynikajícím textařem. Vytvořil desítky písňových textů. Připomeňme třeba Váš dům šel spát, Je po dešti, O nás dvou nebo Píseň pro Kristýnku a další.

Písecký rodák Vladimír Dvořák byl bavič, scenárista, herec, konferenciér, textař, scenárista a dramaturg, byl od všeho trochu, ale protože nebyl žádnou z těchto profesí zcela, byl prý při vyplňování osobních dotazníků naprosto bezradný. Byl nazýván básníkem televizní zábavy. Náměty pro svůj inteligentní humor a vtipné scénky se svou nepřekonatelnou partnerkou Jiřinou Bohdalovou čerpal v běžném životě, poslouchal, o čem se lidé baví na zastávkách, co je trápí, na co nadávají, kvůli čemu se hádají. A Rolničky pro nás vymyslel báječně.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.