Jiří Březina: Matka Slunce. Příběh o krásných šťavnatých jablkách a náhlém zmizení mladé studentky
Už je to deset dní, co Lenka zmizela. Martina cítila, že dokud dceru nenajde, nebude si moci kousnout do jablka, ani se pomilovat s manželem. Nekoupí si nic hezkého na sebe. Nebude žít.
Pavel ji každý večer uklidňuje. Holka se jenom zatoulala. Ale Martina odmítá poslouchat jak svého muže, tak policisty. I oni radí, aby se uklidnila, že do Vánoc je dcera doma.
Povídka vyšla ve sborníku Nejlepší detektivní povídky roku 2016.
Na svých internetových stránkách má českobudějovický spisovatel Jiří Březina (1980) citát americké spisovatelky, nositelky Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonové.
"Když toužíte přečíst si určitou knihu a ta kniha ještě nebyla napsaná, nezbývá vám nic jiného než napsat si ji sami."
Svůj první román začal psát v sedmi letech. Byl o pravěkých lovcích a kupodivu zůstal nedokončen. Novelku Labuť a lovec, mytologií prostoupený příběh z dob mezolitu, už dokončil, vyšla letos. Jiří Březina je ale především autorem detektivních románů. První s názvem Na kopci napsal, protože se vsadil s kolegyní, že dokáže napsat podobně silnou detektivku jako severští spisovatelé Stieg Larsson nebo Jo Nesbø. A navíc se obejde bez potoků krve a morbidních vražd. Povedlo se. Jeho první detektivka získala v roce 2014 Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Následovaly romány Promlčení, Polednice, Vzplanutí, Nalezení, Mizení a zatím poslední detektivka Mimo obraz. Ve všech vystupuje mladý detektiv Tomáš Volf, hloubavý typ, trošku introvert a metalák. Vzplanutí vyneslo v roce 2020 autorovi druhou Cenu Jiřího Marka. O čtyři roky později byla podle tohoto románu natočena desetidílná rozhlasová četba.
K úspěšným detektivním románům a jednomu mytologickému příběhu z pravěku přidal Jiří Březina i knížku pro děti Noční slunce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.