Joe Dassin: Champs-Élysées

5. listopad 2023

Každá země se může pochlubit nějakou slavnou ulicí a nemusí se ani uvádět v jakém městě ji najdeme. Někdy jsou to ulice vyznačující se spíše tzv. geniem loci tedy neopakovatelnou atmosférou místa.

Člověk si hned vzpomene na Zlatou uličku v Praze, nebo na Carnaby Street v Soho v Londýně. Většinou se ale jedná o ulice ve kterých se ani nevyplatí bydlet, protože jsou zde tak vysoké nájmy, že je jsou schopné zaplatit jen velké prosperující firmy jako automobilky, nebo ty podnikající v oblasti klenotnictví, špičkového módního a sportovního oblečení či elektroniky.

Jednou takovou jsou Elysejská pole - Champs-Élysées v hlavním městě Francie. Ulice, nebo chcete li bulvár má úctyhodné rozměry. Je dlouhý zhruba dva kilometry a široký 70 metrů. Kromě již zmíněných luxusních obchodů zde najdeme sídlo francouzských prezidentů. Jde tedy o pamětihodnost a atrakci nejen turistickou. A tak, jako u jiných významných míst vznikla i o Elysejských polích písnička. Zpívá ji Joe Dassin, který se sice narodil v USA, ale odstěhoval se do Francie, kde skloubení amerického folku a country s francouzskou muzikou bylo místními ohodnoceno velice kladně.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio