John Denver by slavil 80. narozeniny

29. prosinec 2023

S čím kdo zachází, tím také schází, zní jedno české přísloví. Naplno platí v případě nejvýraznější americké country hvězdy sedmdesátých let, nesmírně populárního Johna Denvera, který by se letos, 31. prosince, dožil osmdesáti let. Jeho zálibou bylo létání. Stalo se mu osudným.

Syn matky boží, nejlepší přítel písně, básník pro planetu – takto byl nazýván americký zpěvák a autor mnoha známých písní John Denver. Byl jedním z nejpopulárnějších umělců 70. let. Nahrál a vydal okolo tří stovek písní, z nichž zhruba 200 sám složil. Získal 20 zlatých a platinových desek. Miloval Skalisté hory ve státě Colorado a vlastnil tu i farmu. V roce 1996 byl uveden do skladatelské síně slávy, o dva roky dříve napsal svoji autobiografii.

John Denver - vlastním jménem Henry John Deutschendorf - se narodil v Roswellu v Novém Mexiku na Silvestra roku 1943 v rodině armádního pilota a tak vyrůstal v nejrůznějších částech Spojených států podle toho, jak byl jeho otec převelován. Není divu, že i mladému Johnovi se stalo létání největším koníčkem. Bohužel, nebyl příliš důsledný. Před svým posledním startem spoléhal na to, že v nádržích jeho nového letadla, s nímž vzlétl zkušebně pouze třikrát na letišti systémem nahoru dolů bez povolení k delšímu letu, je dostatek paliva. Během jeho prvního povoleného letu při pobřeží se snažil přepojit tok paliva mezi dvěma nádržemi a tím ztratil nad letadlem kontrolu. Zřítil se kolmo do moře.

Vzpomínku na něj uzavřeme písní, kterou věnoval své první ženě. Nese název Annie´s Song. John Denver ji napsal za 10 a půl minuty poté, co sjel na lyžích horu Aspen v Coloradu a pocit naprostého ponoření do krásy barev a zvuků, které naplňovaly všechny jeho smysly, ho inspiroval k přemýšlení o své ženě. A jak vzpomínala sama Annie, sjel na lyžích, přišel domů a napsal ji. Zpočátku to byla milostná píseň a byla mi dána skrze něj, a přesto se pro něj stala tak trochu modlitbou.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.