Josef Fousek: Hymna českého důchodce

21. listopad 2022

Josef Fousek je spisovatel, básník, textař, písničkář a fotograf. Je také autorem mnoha citátů, například: „Mládí trvá tak dlouho, než si člověk přizná, že je starý."

Kdykoli se setkáte s písničkářem Josefem Fouskem, musíte obdivovat jeho vitalitu. Odjakživa měl toulavé boty. A každá cesta, i ta nejkratší, třeba jen z Kladna na Křivoklát, byla pro něj takovým dobrodružstvím jako pro jiné cesta kolem světa. Na každém kroku, i tam, kde jiní vnímali jen šedou nudu, zažíval pestrobarevné příběhy, o kterých pak vyprávěl všude, kde se našel alespoň jeden posluchač. Anebo o nich zpíval nebo psal texty pro jiné. Třeba pro Milušku Voborníkovou Píseň pro všechny nebo Poslední bál, Jak roků přibývá pro Dalibora Jandu nebo Zázemí pro Karla Zicha. Je také autorem básně Až mě andělé. Tenhle v našich končinách známý text z roku 1981, kdy se léčil v plicním sanatoriu v Tatrách, však posluchači nedávají do souvislosti s Josefem Fouskem, ale s Petrem Spáleným, který ho zhudebnil a i nazpíval. Text vznikl ve zdravotně velmi dramatických chvílích autorova života, což se projevilo v jeho neobyčejné upřímnosti.

Josef Fousek nazývá svá vystoupení „zpověď Josefa Fouska“. Má rád Šumavu a klatovské divadlo. Napsal už 34 knih a v jednom ze svých nedávných rozhovorů řekl: "Lidé mi vyčítají, že se v mé knize neustále opakují láska, věrnost, čest, pravda, spravedlnost, soucit, laskavost. Já to dělám úmyslně, protože mám strach, aby se na tato krásná slova nezapomnělo."

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová