Josef Laufer: Pásek mi dej

83. narozeniny slaví Josef Laufer. U nás je známý jako zpěvák, ale příliš se neví, že ztvárnil i celou řadu větších i menších televizních rolí a byl často zaměstnán jako televizní režisér, hlavně v zahraničí. 

Narodil se 11. srpna roku 1939 ve Francii. Jmenuje se Josef Laufer, původně Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnes de Laufer.  Je synem lékaře Maxima Laufera, který v roce 1936 nastoupil jako dobrovolník ve Španělsku. Oženil se se španělskou zdravotní sestřičkou a po celou dobu války pracoval ve Velké Británii jako lékař RAF. Josef Laufer tak část svého dětství prožil v Anglii. Od roku 1950 už ale jako rodina žili v Praze. Po vyučení a maturitě se Josef Laufer začal na vojenské základní službě věnovat pantomimě, pak se vrátil do Prahy a vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. Napsal stovky textů, ten nejoblíbenější se stal neoficiální hymnou tiráků - Sbohem, lásko, já jedu dál.

Je člověkem mnoha profesí, je zpěvák, herec, režisér, textař, moderátor i spisovatel. Hrál v mnoha muzikálech, v několika desítkách filmů, od Starců na chmelu po všechny Kameňáky, založil skupinu Golem. V celé své profesionální kariéře úspěšně využívá své jazykové znalosti, hovoří plynně anglicky, španělsky a německy. Působil často i jako scénárista a televizní režisér v zahraničních televizích. Josef Laufer je především bavič, který je sám sebou a je vynikající. Publikum si získává svým šarmem, komediantstvím, šoumenstvím, uměním kontaktu s přítomným publikem, všestranností a výdrží.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.