Josef Melen: Dětství a s ním hit Né, pětku né jsem uzavřel v roce 2012. Přišel čas na novou desku
V roce 1984, kdy nazpíval hit Né, pětku né, mu bylo deset let. „Ta písnička se vysílá v podstatě celých 40 let, znají ji maturanti, ale i školáci.“ Josef Melen po letech připravil novou desku.
Zpěvák a moderátor srší energií. Letos oslaví padesát let a k narozeninám si nadělil novou desku „50“ s písněmi, které dosud nikdy nezazněly. „Budou na ní moje autorské věci, na některých skladbách se podílím i textově. Pětka tu nebude. Na tuhle desku to nepatří, s dětským obdobím jsem se vyrovnal už v roce 2012, kdy jsem vydal Best of. Od té doby jsem neudělal nic, až teď jsem do toho zase šlápl.“
Některé duety si s ním nazpívala jeho sestra Anna Melenová. „Zpívá mi i sbory společně se Šárkou Markovou. Dělat si vlastní desku pro radost, nikoli na kšeft, to jsou úžasný emoce.“ Nejdřív vydá vinyl, později i CD. „Určitě bude velký křest a plánuju i ta jeviště. Já to tam mám rád, to předávání energie s lidmi je úžasné.“ Na světě je první singl Tak jsem tu zpátky, kamarádi.
Být zpěvákem jednoho hitu prý není špatné
Nicméně Né, pětku né je hitem, který znají dokonce i současní maturanti. „Nejen maturanti, ale i školáci. Když moderuju nějaký ples, tak si mě s touto písničkou sice vizuálně nespojí, ale většinou mě poznají rodiče, to jsou přece jen víc vrstevníci,“ směje se.
Za to, že se písnička stala v podstatě nesmrtelnou, je dnes už rád. „Když mě někam pozvali, tak jsem mohl zazpívat i jiné písničky a lidi zjistili, že znají i některé jiné, než jen tu jednu. Ale ano, ve své době mě to štvalo,“ přiznává. Spásný pohled na situaci mu poskytl zpěvák Petr Muk. „Řekl mi, že být zpěvákem jednoho hitu není špatně. Co by za to dali jiní, kdyby se řeklo jejich jméno a lidem se vybavil aspoň jeden hit.“
Před Pětkou bylo na tisíc vystoupení a Moucha
Veřejnost ho díky hitu zaznamenala jako desetiletého kluka, pro Josefa Melena však vystupování byla přirozená věc. „Popularitu jsem nijak nevnímal. Já v tom vyrůstal, odmala jsem na něco hrál, měl jsem hodiny zpěvu. S tátou jsem vystupoval už od mých pěti let, takže než přišel tenhle hit, měl jsem odjeto tisíc představení.“
Dnes s Milošem Skalkou moderuje v Českém rozhlase Srdcovky od Dvojky. „Je to pořad o muzice. Strašně mě baví zjišťovat různé informace, jsem takový hudební badatel. Ke každému hitu řeknu příběh, který k němu najdu.“
Na Český rozhlas má ještě zásadní dětskou vzpomínku. V pražském karlínském studiu A vznikala jeho první písnička Moucha. „Hned, jak jsem sem přišel, se mi vybavilo, jak mě sem táta vedl a přes rameno měl automatického bubeníka Roland TR606. A to byla svátost mít nějakou technickou vymoženost. A tahle technika mě vždycky zajímala. Vášeň pro zjišťování technických detailů, jak se co natáčí, mám dodnes.“
Po roce 1989 přestal být o českou muziku zájem, tak začal moderovat v rádiu. Víte, pod jakým pseudonymem? Původně zpíval u Viktora Sodomy a Františka Ringo Čecha, poté přešel do skupiny Kroky Františka Janečka, kde Pětku nesměl zpívat. Proč tomu tak bylo a jak jeho odchod nesli Sodoma a Čech? Jak jeho popularitu vnímali spolužáci? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.