Jste kardiak? I vy si můžete dopřát prázdninovou dovolenou u moře. Ale za určitých podmínek

18. červen 2019

Jako kardiak musíte více než kdo jiný dodržovat lékaři doporučovaná režimová opatření zahrnující pitný režim, odlehčenou stravu a vyhýbání se pobytu na slunci mezi 11. a 15. hod. Při jejich porušení je u vás vyšší riziko zdravotních komplikací, protože váš termoregulační systém nefunguje tak dokonale jako u člověka zdravého.

To pochopitelně neznamená, že byste si dovolenou nesměli užít naplno. Jen je třeba předem zvážit oblast, kde budete pobývat, a termín, kdy tam pojedete. Obecně pro kardiaky platí rada vydávat se do míst s běžnými letními teplotami nad 30 °C mimo hlavní sezónu, kdy se tam teploty pohybují kolem 25 °C.

K moři v hlavní sezóně? Lze to!

Možná ale máte své důležité důvody pro to, abyste k moři vycestovali právě během hlavní letní sezóny. V tom případě jeďte. A o dovolené buďte sami k sobě zodpovědní.

Dbejte na dostatečný příjem tekutin v podobě ovocných čajů, čisté vody a minerálek. Vyvarujte se alkoholu. Když už si, dejme tomu večer, dáte skleničku vína, pijte zároveň i vodu. Jedno pivo denně je také povoleno.

Nepřehánějte to s opalováním, vyhledávejte stín. V hodinách kolem poledne se zdržujte v hotelu, penzionu nebo bungalovu, po obědě vám prospěje siesta. Jezte zeleninu, ovoce, odlehčenou středomořskou stravu (těžká jídla zatěžují organismus a odvádějí krev od srdce). Noste oblečení z prodyšných materiálů, chraňte si hlavu před sluncem. Při plavání v moři se držte v blízkosti břehu a nejlépe nechoďte do vody sami. Užívejte pravidelně své léky. Nepřepínejte síly a zachovejte si duševní pohodu. Prostě vychutnejte si svou zaslouženou dovolenou.

„Pokud kardiak do teplých krajin u moře jede v té exponované prázdninové době, dodržuje všechna lékařská doporučení a vyhovuje mu to, nemusí mít takový pobyt žádný negativní vliv,“ říká k tomu doc. MUDr. Ivo Bernat, vedoucí lékař úseku Intervenční kardiologie a zástupce přednosty Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, přestože také on upozorňuje na výhody mimosezónního pobytu pro kardiaky.

Cesta kardiaka k moři

Ani přesun do vysněné destinace není pro kardiaka bez úskalí. Vlakem, autobusem, autem nebo letadlem? Každá varianta má svá pro a proti. Ze zdravotního hlediska je asi nejpříznivější cestovat vlakem, kde je pohodlí a určitá svoboda pohybu. Např. do Chorvatska to máte z Prahy s jedním přestupem v Budapešti.

Nejnáročnější pro vás bude řízení automobilu. „Je nutné si uvědomit, že kardiak má sníženou funkci kompenzačních mechanismů a rychle se unaví, může dojít i k výkyvům krevního tlaku a tepové frekvence. Proto je podstatné rozvrhnout si cestu autem na delší dobu, dělat častěji přestávky a pokud možno se vyhnout setrvávání v horkém prostředí,“ podotýká lékař. Při tom všem opět myslete i na pitný režim.

Předností autobusu v porovnání s automobilem je skutečnost, že nemusíte řídit a můžete odpočívat. Obvykle se ale musíte přizpůsobit přestávkám stanoveným řidičem a možnost pohybu během jízdy je značně omezená.

Letadlo má jeden velký klad a tím je rychlost. Mínusem jsou změny vnitřního tlaku vzduchu a nízká relativní vlhkost vzduchu v letadle a také nepříjemné turbulence. „Během letu se zvyšuje riziko trombotických postižení cév, aby k němu nedošlo, je nutné se alespoň protahovat, hýbat končetinami a pokud možno se i projít,“ připomíná doc. MUDr. Milan Hromádka, primář plzeňské Kardiologické kliniky a vedoucí lékař úseku Kardiologická jednotka intenzivní péče. Dostatečný přísun tekutin by měl být samozřejmostí. Problematické pro kardiaky mohou být dlouhé lety do exotických krajin, neměli byste je absolvovat bez konzultace s lékařem.

Než vyrazíte

Při balení na dovolenou nezapomeňte na léky, které vám předepsal lékař. „Je nezbytně nutné, aby pacient měl s sebou léky na víc dní, než na kolik na dovolenou jede,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Ivo Bernat, „protože se může stát, že návrat se o 1–2 dny opozdí nebo že část léků ztratí.“

Informace o svém zdravotním stavu a užívaných lécích si sepište na kartičku, kterou budete nosit neustále u sebe. Ideální je, když tyto poznámky jsou v angličtině nebo v jazyce, kterým se mluví v zemi, kam se chystáte. „Za název léku je dobré do závorky uvést i účinnou látku, kterou obsahuje,“ nabádá kardiolog, „firem vyrábějících různě pojmenované léky se stejnou účinnou látkou je celá řada.“

Chybu určitě neuděláte, když si do zavazadla přibalíte také tlakoměr a program na dovolené pak přizpůsobíte svému aktuálnímu zdravotnímu stavu.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...