K osmdesátým narozeninám Jaroslava Krčka

26. duben 2019

Před několika dny oslavil kulaté osmdesáté narozeniny hudební skladatel a upravovatel Jaroslav Krček. Jeho jméno je nerozlučně spojené také s plzeňským studiem Českého rozhlasu.

Jaroslav Krček pochází z Českých Budějovic, respektive z jejich předměstí, zvaného Čtyři Dvory. Tam chodil do školy a až do svých 14 let netušil, že by se někdy mohl věnovat muzice. Teprve když dostal ve třetí měšťance malou dvouoktávovou harmoniku, začal objevovat krásný svět hudby. Starší bratr Vladimír ho naučil noty, hrát na harmoniku se učil sám a muzice propadl docela.

Jihočeský folklorní soubor Úsvit

Jaroslav Krček byl přijat na českobudějovickou konzervatoř s pedagogickým zaměřením. Hrál na violoncello, ovšem jeho zájem o muziku byl širší - ve vyšších ročnících školy už dirigoval studentský orchestr. V té době začal muzicírovat s folklorním souborem Úsvit, kde poznal několik lidí zapálených pro lidovou píseň: Jindřicha Hovorku, pozdější šéf BROLNu, dnes slavnou herečku Ivu Janžurovou, zpěvačky Zorku Soukupovou a Evu Kubičkovou a další.

Plzeňská folklorní redakce Českého rozhlasu

Aktivity spojené s jihočeským folklorem a osobité hudební úpravy lidových písní dovedly Jaroslava Krčka až ke spolupráci s plzeňským studiem Českého rozhlasu. V Plzni úspěšně působil jako hudební režisér, sbormistr souboru Česká píseň a mnohdy i jako dirigent. Jeho svěží kompoziční nápady v nahrávkách Plzeňského lidového souboru a Malé muziky velice přispěly i k oblibě pořadů Hrají a zpívají Plzeňáci. 22. dubna Jaroslav Krček oslavil osmdesáté narozeniny a ve své hudební práci nepolevuje - stále komponuje, diriguje a vystupuje se svým komorním souborem Muzikou Bohemikou. Přejeme do dalších let vše nejlepší!

autor: Zdeněk Bláha | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...