K symbolům Chebu patří středověký soubor kupeckých domů zvaný Špalíček. Stojí už od 13. století

2. září 2022

Mezi největší turistické zajímavosti a dominanty západočeského města Chebu patří tak zvaný Špalíček. Jde o seskupení bývalých kupeckých domů, které se nachází v dolní části náměstí krále Jiřího z Poděbrad. Původně se na tomto místě prodávalo maso, později se tu usídlili nejrůznější obchodníci a kramáři.

Základy Špalíčku byly položeny už ve 13. století. Původně se ale jednalo o dřevěné boudy, které byly postupem času přestavovány do dnešní podoby. Z původních tří bloků domů vysokých tři až čtyři patra se dodnes zachovaly jen dva bloky. Odděluje je od sebe Kramářská ulička. Ta je oblíbenou turistickou atrakcí, podobně jako Špalíček samotný. Je totiž nezvykle úzká a křivá, takže si ji každý chce projít.

Do dnešních dnů se ze Špalíčku dochovalo celkem jedenáct částečně hrázděných domků s různobarevnými fasádami. Dříve ve Špalíčku sídlilo muzeum. Dnes tu najdete různé krámky, kavárny i kancelářské prostory. Část domů slouží i pro bydlení. Když se tedy do Chebu někdy vydáte, budete moci Špalíček obdivovat pouze zvenčí.

A jestli vás zajímá, odkud pochází nezvyklé pojmenování celého komplexu, pak vězte, že je to z egerlandského slova Stöckel, které v češtině znamená špalek. Domy vystavěné těsně jeden vedle druhého, netradičně vysoké a různě barevně vyvedené, totiž už v minulosti připomínaly řeznický špalek.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...