K životnímu jubileu dudáka a výrobce chodských dud Jaromíra Konradyho
Jaromír Konrady patří k významným osobnostem folklorního hnutí na Plzeňsku. Letos v srpnu oslavil životní jubileum - 80. narozeniny. 17. listopadu jste zváni na speciální pořad, který pro jubilanta připravuje Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně.
Jaromír Konrady se narodil v Domažlicích, pochází ze známé chodské rodiny Konradyů, která se proslavila právě výrobou dud. I když ho životní cesty zavály do Plzně, do Domažlic se pravidelně vrací, protože i tam má (vedle plzeňské) také svoji dudařskou dílnu. A výrobu chodských dud ovládá dokonale – v roce 2017 mu byl dokonce udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje a jeho práce je aktuálně prezentovaná také v rámci nové výstavy v Národopisném muzeu Plzeňska.
Chodské dudy – celoživotní láska
Jaromír Konrady se vyučil v oboru truhlář a opravář hudebních nástrojů, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Vysokou školu lesnickou a dřevařskou ve Zvolenu. Pracoval ve Výzkumném a vývojovém ústavu dřevařském Praha, ve Škodě Plzeň, později v truhlářském družstvu a dřevařském podniku. Jeho velkou láskou se ovšem stala lidová hudba – a chodské dudy především.
Hře na dudy se Jaromír Konrady věnuje od svého mládí a aktivní je dodnes, i ve svých 80 letech vystupuje společně se Souborem písní a tanců Jiskra z Plzně, jehož členem je už od roku 1979. Jaromír Konrady stál také u zrodu Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň, kde je dodnes aktivním členem festivalového výboru. V rámci letošního festivalu byl u příležitosti 80. narozenin slavnostně korunován na „krále plzeňských dudáků“. 17. listopadu jste zváni do Divadla Alfa v Plzni, kde bude uveden pořad "Haby ti to dycky", který pro jubilanta připravil Soubor písní a tanců Jiskra.
Související
-
Mistr tradiční rukodělné výroby Jaromír Konrady a „čertovské“ nástroje z jeho dudařské dílny
Plzeňský dudák a výrobce dud Jaromír Konrady se v prosinci loňského roku stal držitelem titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.