Kabát: Houby magický

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Skupina Kabát zahrála na pražském Vypichu

Ideální manžel je muž, který nikdy nezapomene datum narození své ženy, ale nikdy neví, kolik je jí let – říká jeden známý citát. Manželství má i svůj světový den.

Jeden ze svátků, které se v Česku zatím příliš neslaví, je Světový den manželství. Slaví se v lednu, jeho datum je pohyblivé. Tento svátek vznikl v Americe. Původně jej slavili v den sv. Valentýna, avšak ne jako svátek zamilovaných, ale jako den zasvěcený manželství. O tomto svátku si máme připomenout, že manželství je krásná věc. V tento den jsou oslavovány všechny manželky a manželé, protože je manželství stále bráno jako jakýsi společenský standard pro výchovu dětí, stal se světovým symbolem pro manželství, které je po léta osvědčeným vztahem mezi mužem a ženou a zároveň oficiálním svazkem tento vztah upevňujícím.

Pojem manželství má v různých kulturách různý význam, ale pro všechny kultury platí, že právě manželství je ekonomicky, sociálně, právně i nábožensky uznáváno jako základní společenská instituce pro výchovu dětí. Páry v lednu oslavují svou lásku a víru ve svůj vztah.

Skupina Kabát má píseň, která je právě o trvalém svazku. Napsali ji Ota Váňa a Milan Špalek, jmenuje se Houby magický.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio