Kam s jaderným odpadem České republiky? Dlouhodobé řešení je nutné najít
Naše země už dlouho řeší zásadní otázku. Kam bezpečně uložit vyhořelé jaderné palivo z elektráren Temelín a Dukovany. Každý chce svítit, ale nikdo na svém území hlubinné úložiště nechce. Proč vlastně? Je vůbec čeho se bát?
V současnosti je vyhořelé palivo provizorně skladováno v suchých skladech přímo v areálech těchto elektráren, zatímco nízko a středně aktivní odpady jsou ukládány v úložišti v Dukovanech.
Pro trvalé řešení se připravuje hlubinné úložiště, jehož výstavba by měla začít v následujících desetiletích. V roce 2018 byly vybrány čtyři potenciální lokality – Březový potok v Plzeňském kraji, Horka, Hrádek a Janoch. Teď na těchto místech probíhají geologické a ekologické průzkumy. A také protesty. Proces výběru hlubinného úložiště je velice složitý a vyvolává značné kontroverze.
Místní samosprávy i obyvatelé vybraných oblastí se obávají možných dopadů na životní prostředí i bezpečnost regionu. Stát se snaží jejich obavy zmírnit legislativními úpravami a příslibem kompenzací, zároveň však trvá na nutnosti najít dlouhodobé řešení pro jaderný odpad. Nový zákon schválený v roce 2023 posiluje práva obcí v celém procesu, ale definitivní rozhodnutí o konkrétní lokalitě zatím nepadlo.
Co za to? Jaké finanční pobídky vlastně stát místním samosprávám nabízí? Nejen na to odpovídá v publicistickém pořadu Co vás zajímá geolog a ředitel Správy úložišť jaderného odpadu ČR Lukáš Vondrovic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.