Kansas: Dust In The Wind

14. červen 2022

Když se v r. 1972 rozhodl Phil Ehart, bubeník americké skupiny White Clover, odjet do Evropy s tím, že zde bude hledat inspiraci pro svou další hudební cestu, vrátil se zpět značně rozčarován.

Nijak se netajil tím, že skupiny, snažící se o progresivní formy rockové muziky, zde mají ještě horší podmínky a nacházejí pro své snažení ještě méně pochopení než v Americe. Nicméně se od dalšího muzicírování nenechal odradit a s dalšími hudebníky založil skupinu Kansas. Svou demo nahrávku poslali kamarádovi, který měl známé v nahrávací firmě v New Yorku. Ta se po čase ozvala a projevila zájem vidět muzikanta tzv. naživo. Výsledkem bylo natočení alba s názvem skupiny, tedy Kansas. Prodalo se ho 100 tisíc kusů.

V r. 1977 zkoušel kytarista skupiny Kerry Livgren improvizovaná prstová cvičení a vymyslel melodii, která se zalíbila jeho ženě natolik, že navrhla, aby k ní složil text. Když skladbu Dust In the Wind s jistými rozpaky zahrál ostatním členům kapely, s nadšením prohlásili:„ To je náš další singl“. Ten později, jako jejich největší hit, trochu zamával pověstí skupiny, která trvala na tom, že by posluchače mělo spíše zajímat to, co dělají na albech. Na závěr ještě dvě kuriozity. Skladba se dočkala v podání Sáry Brightmanové operní podoby. A také se s exotickým asijským textem stala výzvou ke svobodě v barmském povstání.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser