Karel Čapek: Zmizení herce Bendy. Detektivní příběh o muži, který z domova zmizel úplně nahý a jenom s kufříkem

4. únor 2024

Mistr Jan Benda se nedostavil třikrát po sobě na zkoušku Krále Leara. Z divadla volali jeho příteli doktoru Goldbergrovi a ten se hned odebral do Bendova staromládeneckého bytu. Našel v něm jenom posluhovačku, která se dušovala, že z bytu nezmizelo kromě pana Bendy vůbec nic. Žádné oblečení, žádné boty, jako by Mistr odešel úplně nahý a bos…

Čte: Zdeněk Kupka
Napsal: Karel Čapek
Dramaturgie: Lubomír Koníř
Režie: Lubomír Koníř
Natočeno: v Českém rozhlase České Budějovice v roce 2008

Detektivní povídky, které vyšly sebrané do knížek Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy, psal Karel Čapek (1890-1938) v roce 1929 původně do Lidových novin, kde působil jako redaktor. Už v témže roce vycházejí v nakladatelství Aventinum i knižně. Jedná se většinou o detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé. Jsou to starosvětské detektivky bez potoků krve a velkého násilí. Zlodějíček nebo podvodníček je stejně jako kriminalista jen obyčejný člověk. Čapek se v nich osvědčil jako skvělý vypravěč napínavých příběhů i mistr paradoxů se smyslem pro jemnou ironii.

Karel Čapek

Česká televize připravila v roce 2011 unikátní dvanáctidílný projekt s názvem Čapkovy kapsy, kdy mladí talentovaní režiséři točili televizní filmy právě podle Čapkových Povídek z jedné a druhé kapsy. Byla mezi nimi i povídka Zmizení herce Bendy, v níž si v režii Vojtěcha Moravce hlavní role zahráli Tomáš Töpfer a Viktor Preiss.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio