Karel Klostermann: Čemu se ve světě lidé naučí. O muži, kterému utekla žena

4. září 2021

V povídkovém souboru Pošumavské rhapsodie v roce 1908 se objevil humorný příběh o jednom světákovi ze šumavských Nezdic. Neporadil si s krávou a prasetem a nakonec ani se svojí ženou.

Čte: Apolena Veldová
Napsal: Karel Klostermann
Dramaturgie: Martina Toušková
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v Plzni 2021

Petr Volejk byl napůl chalupník a domkař a v rodných Nezdicích provozoval ševcovské řemeslo. Po třicítce se mu ale zachtělo poznat jinší svět. Přestal šít boty a odešel s partou krajanů do Rakous a do Němec pracovat na stavbě železnic. V létě „trhančil“ a na zimu se vracel zpátky domů k ženě. Ta mu ale při zkušenostech z velkého světa brzy přestala stačit.

Karel Klostermann na dobové fotografii z roku 1908. Reprodukce z časopisu Zlatá Praha č. 21/1908

Své německy psané povídky začíná Karel Klostermann (1848-1923) coby zralý muž téměř na prahu čtyřicítky publikovat v roce 1885 v listě Politik. O pár let později – v roce 1890 – vychází jeho první a jediná německy psaná kniha „Böhmerwaldskizzen“ (do češtiny přeložena až v roce 1923). Očekávaný úspěch se nedostavuje, autor tedy v témže roce publikuje v časopise Osvěta první česky psanou povídku „Rychtářův syn“. V roce 1892 vychází knižně jeho první a zřejmě nejznámější román „Ze světa lesních samot“ oceněný výroční cenou České akademie. Stejnou cenu získal on, česky píšící Němec v roce 1895 i za svůj další román „Za štěstím“. Literární dílo „autora šumavských hvozdů“ tvoří téměř čtyřicet svazků Sebraných spisů.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.