Karel Paul uměl před 35 roky jako jediný noty. Tak ho zvolili kapelníkem Kečupu

30. prosinec 2021

Už pětatřicet let hraje dnes již legendární západočeská kapela Kečup, před Vánoci navíc pustila do světa nové cédéčko.

CD Náš příběh vydala kapela Kečup, která hraje opět ve staré sestavě s Danem Dobiášem, přesně po dvaceti letech. „Mezi tím jsme vydali cédéčko s Jiřím Křížem, to bylo v době, kdy Dan na čas z kapely odešel,“ upřesnil frontman kapely Karel Paul. CD měla skupina pokřtít před Vánoci v plzeňské Šeříkovce, kvůli koronaviru se ale vše odehrálo v online prostředí. „Museli jsme zrušit i náš tradiční vánoční koncert, ale nedá se nic, taková je doba,“ komentoval Paul.

V roce 2020 Kečup kvůli koronaviru nehrál celkem devět měsíců. „Naposledy jsme takovou pauzu měli v roce 1987, to jsme nesměli rok hrát, protože jsme na koncertě zpívali hej hej a někdo nás udal, že hajlujeme,“ vzpomínal lídr hudebního uskupení. Připomněl také začátky kapely. „První oficiální koncert jsme měli na Silvestra v roce 1985 v Nýrsku, bylo mi 17. Byl jsem nejmladší, ale protože jsem jako jediný uměl noty, byl jsem automaticky kapelníkem,“ vysvětlil.

Od začátku chtěl jenom bavit lidi

Motivace Karla Paula k založení kapely prý byla od začátku jasná. „Chtěl jsem bavit lidi a hlavně děvčata,“ řekl muzikant s tím, že už jako malý kluk hrál na flétnu, na klarinet a každý čtvrtek ho tatínek vozil do Domažlic na hodiny za slavným dudákem Konrádym. „První kytaru jsem vzal svojí sestře, když mi bylo 14 let. Na německé televizi ZDF jsem viděl kapelu Kiss a byl jsem v úžasu,“ řekl.

Cesta skupiny Kečup za úspěchem pak byla podle Paula pozvolná. „Chtěli jsme jít svojí cestou, nikdy jsme nehráli převzaté písničky. Nejdřív jsme si vytvořili fanoušky na koncertech u nás v Nýrsku a pak jsme se propracovali do Plzně, nakonec do Prahy, kde jsme účinkovali v muzikálu Starci na chmelu,“ připomněl.

Na jaře snad už koncerty proběhnou

Nové CD Náš příběh, které vznikalo ve studiu Klášter v Teplé a v domácím studiu Dana Dobiáše, jsou starší i nové hity kapely. Třeba dvě písničky věnované Paulovým dětem, nebo starý hit Stopařka. Všechny písně otextoval sám frontman kapely, jen jeden tvoří výjimku. „Slova nám napsal náš dlouholetý fanoušek Ondra Melichar, jeho písnička se jmenuje Prázdná postel,“ řekl Paul.

Karel Paul doufá, že na jaře dojde k rozvolnění opatření a bude se s fanoušky moci setkat zase na koncertech naživo. Zatím zve posluchače na facebook kapely, kde najdou i videoklipy. „Třeba koncert na červnových pivních slavnostech v Rokycanech jsme přesouvali už dvakrát, snad to v roce 2021 konečně vyjde."

autoři: Veronika Albrechtová , Michaela Svobodová
Spustit audio