Katapult: Tichá pošta

1. prosinec 2023

Před 45 lety, v roce 1978, vyšla první dlouhohrající deska skupiny Katapult. Stalo se tak za neobvyklých podmínek.

„Tato hudba si na nic nehraje. Netváří se povzneseně ani se nevydává za to či ono. Je to čisté, spontánní, strhující a je tam všechno, co tam má být a jak má být. Prostě věci na svém místě, pořádek“ - napsal v roce 1978 kytarista a skladatel Ota Petřina ve svém průvodním slově na zadní straně obalu živého alba skupiny Katapult, které vešlo do rockové historie pod jménem Stříbrné album. Bylo to první album skupiny a prodalo se ho 150 000 kusů.

Vydat v té době elpíčko byla u nás pro rockovou kapelu v podstatě nepředstavitelná věc. V Praze byla dvě nahrávací studia, Mozarteum a studio v Dejvicích, a obě obsadili popoví zpěváci. Existoval na ně pořadník. A tak ho Katapult prostě obešel. Vyhnul se několika letům čekání na termín. Na přenosné nahrávací zařízení byly tehdy natočeny čtyři koncerty skupiny Katapult a výsledek byl výborný. Natáčelo se do šesti stop a vše se smíchalo ve studiu v Rudolfinu. A jak později vzpomínal Oldřich Říha – „teprve později jsme si uvědomili, že potřebujeme rezervní nástroje. Je to úžas, jak nám všechno klaplo, jak nám štěstí přálo, že nebyly žádné technické problémy. A je tu ještě jedna věc, dnes se používají nejrůznější kompresory, limitéry a stovky všelijakých efektů, které my jsme vůbec neměli. Tehdy jsme ještě nepoužívali ani echo na zpěv. Byla to všechno přírodní muzika bez jakéhokoliv zásahu, bez jakéhokoliv efektu."

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.