Katapult: Tichá pošta

1. prosinec 2023

Před 45 lety, v roce 1978, vyšla první dlouhohrající deska skupiny Katapult. Stalo se tak za neobvyklých podmínek.

„Tato hudba si na nic nehraje. Netváří se povzneseně ani se nevydává za to či ono. Je to čisté, spontánní, strhující a je tam všechno, co tam má být a jak má být. Prostě věci na svém místě, pořádek“ - napsal v roce 1978 kytarista a skladatel Ota Petřina ve svém průvodním slově na zadní straně obalu živého alba skupiny Katapult, které vešlo do rockové historie pod jménem Stříbrné album. Bylo to první album skupiny a prodalo se ho 150 000 kusů.

Vydat v té době elpíčko byla u nás pro rockovou kapelu v podstatě nepředstavitelná věc. V Praze byla dvě nahrávací studia, Mozarteum a studio v Dejvicích, a obě obsadili popoví zpěváci. Existoval na ně pořadník. A tak ho Katapult prostě obešel. Vyhnul se několika letům čekání na termín. Na přenosné nahrávací zařízení byly tehdy natočeny čtyři koncerty skupiny Katapult a výsledek byl výborný. Natáčelo se do šesti stop a vše se smíchalo ve studiu v Rudolfinu. A jak později vzpomínal Oldřich Říha – „teprve později jsme si uvědomili, že potřebujeme rezervní nástroje. Je to úžas, jak nám všechno klaplo, jak nám štěstí přálo, že nebyly žádné technické problémy. A je tu ještě jedna věc, dnes se používají nejrůznější kompresory, limitéry a stovky všelijakých efektů, které my jsme vůbec neměli. Tehdy jsme ještě nepoužívali ani echo na zpěv. Byla to všechno přírodní muzika bez jakéhokoliv zásahu, bez jakéhokoliv efektu."

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.