Každý by měl znát "svého" policistu

Policisté v Plzeňském a Karlovarském kraji začnou aktivně komunikovat s lidmi a více se orientovat na jejich potřeb. Postarají se prý o to, aby lidé znali tváře "svých" policistů, a věděli, kdo hlídá jejich bezpečnost. Také vystoupí ze služebních vozů a budou více chodit. Uvedl to ředitel západočeských policistů Antonín Moltaš při představování projektu Podpora posílení prevence a metody neboli takzvané community policing.

Zlepšení komunikace a další postupy jsou součástí projektu Podpora posílení prevence a metody - community policing, který začíná uniformovaná složka policie v Česku realizovat. Vzor si bere ze zemí západní Evropy i v modelu prvorepublikových četnických inspektorů. Policista nemá být represivní osobou, ale přítelem občana. Například na Sokolovsku už proto příslušníci rozdávají lidem své fotografie a kontakty. Znát policistu z obvodu nebo obce by měli také všichni školáci.

Dalším pilířem projektu je komunikace se samosprávami, kterým budou pomáhat řešit lokální problémy. Na místní úrovni takto už funguje program prevence kriminality Partnerství. V Plzeňském kraji na něj získalo loni šest měst třímilionovou dotaci. Letos je částka o půl milionu korun nižší a rozdělí si ji Domažlice a Železná Ruda na Klatovsku.

Community policing je součástí vnitřní reformy policie. Policistům na obvodních odděleních, jichž je v ČR přes 600, slibuje menší administrativu. Jak uvedl náměstek policejního prezidenta Jan Brázda, asistenty pro exekutory může dělat bezpečnostní služba. Také na předávání doručenek jsou policisté drazí a mělo by se hledat jiné řešení.

Policista a děti

Kvůli novému projektu se nebudou navyšovat počty policistů. V západních Čechách jsou podle vedení policie dostačující.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio