Když nevíte coby, projděte se na Roudnou!

5. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zde bydlel barokní stavitel Jakub Auguston

Pro tuto procházku částí města Plzně je ideální začít na Rooseveltově, dříve Saském mostě, kde najdeme řadu barokních soch. Na dohled od mostu je pak blíže centru jedna z původních obranných věží města, a to konkrétně ze 14. století.

Předseda spolku Zestínu Lukáš Houška s úsměvem říká, že Rooseveltův most je nejdelší most v Plzni, jelikož není vidět z jednoho konce na druhý, protože je zatočený. Původní stavba mostu pochází ze 40. let 19. století. Když most přejdeme, vydáme se ulicí Na Roudné, odkud po pravé straně vidíme zajímavý žlutý domek s mansardovou střechou. Tato dnes barokní stavba byla dříve kostelem.

Další pozoruhodnou zastávkou na vycházce je jistě žlutě zbarvená budova v zatáčce ulice Na Roudné čp 68. „Je to pravděpodobně nejstarší stavba na Roudné, pokud nepočítáme kostel U Všech svatých. Stavba je gotická a přečkala tady vlastně všechno,“ řekl Houška. Původně se zde nacházela obec Malice, která předcházela samotnému založení města Plzně. Plzeň se však časem začala rozrůstat, a tak i tato původní obec zanikla. Dům čp 68 však přetrval a dnes se zde nachází penzion.

Nejstarší dům v Plzni na Roudné hned po kostele U Všech svatých

Během procházky následně odbočíme do ulice Malická, která je pojmenovaná právě po původní obci, a následně zabočíme doprava do ulice U Všech svatých, kde dojdeme k zatáčce, z níž budeme pokračovat stále dál ulicí směrem nahoru. I zde na nás čeká zajímavá stavba. „Těsně před kopcem, na kterém stojí kostel U Všech svatých, se nachází barokní hospodářský dvůr. Dnes z něj zbyla jen sýpka a krásný portál se zdí. Patřil plzeňskému baroknímu staviteli Jakubu Augustonovi,“ popsal místo Lukáš Houška. Můžeme si tady také prohlédnout pěknou kapličku.

Kostel U Všech svatých je starší než katedrála sv. Bartoloměje

Pokud cestou nikde nezabloudíme, dojdeme až do našeho cíle, kterým je v tomto případě kostel a hřbitov U Všech svatých. „Je to jedno z nejstarších církevních míst v Plzni vůbec, předchází výrazně založení samotného města. Když Plzeň založili, tak samozřejmě ještě dlouho nebyl postaven kostel sv. Bartoloměje, takže jako hlavní farní kostel sloužil právě tento, kam Plzeňané pochodovali,“ uvedl Houška, který dále popsal, že kostel má původní gotický presbytář a nádhernou renesanční klenbu. „Pak je samozřejmě krásný i hřbitov samotný, kde je spousta cenných náhrobků, například bývalých plzeňských purkmistrů. Pohřbívat se zde přestalo již v roce 1902, čili je to takový hřbitovní park,“ zakončil výklad předseda spolku.

Ať už se budete držet přesně této trasy, nebo se vydáte takříkajíc po vlastní ose, nezapomeňte dívat se kolem sebe. Plzeň je plná historických objektů a míst, stačí je vnímat.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio