Kool and the Gang: Cherish

6. září 2022

Písničky americké skupiny Kool and the Gang známe nejen z rádia, ale i z mnoha filmů jako Horečka sobotní noci nebo Rocky.

V době, kdy celý svět poslouchal nové písničky Beatles z alba Perný den, vznikla v Jesey City skupina Kool and the Gang. V šedesátém čtvrtém roce je jako začínající kapelu nikdo pochopitelně neznal a nikoho by tehdy ani ve snu nenapadlo, že po nich po letech pojmenují jednu z místních ulic. Zpočátku se jednalo o instrumentální soubor ovlivněný hlavně jazzem, což bylo způsobeno patrně tím, že se v jejich okolí pohybovala spousta známých jazzmanů. Několik členů bydlelo dokonce ve stejném činžovním domě jako legendární klavírista Thelonious Monk. V počátečním období měnili názvy a stylově čerpali ze všeho, co ve svém okolí zaslechli. A nebylo toho málo. Soul, funk, blues, rock, disco a již zmíněný jazz. Tím ovšem uváděli do rozpaků recenzenty. Ti si v té době asi často pokládali nerudovskou otázku kam s ním. Rozumějte, hudebním stylem.

Po pěti letech se stali natolik známými, že o jejich muziku projevil zájem i gramofonový průmysl a tak v r. 1969 vyšlo první album pojmenované podle názvu kapely, na kterém se po letech dohodli – Kool and the Gang. Album bylo instrumentální, nezaznamenalo žádný výrazný úspěch, ale LP je LP a kdo někdy hrál, ví, co pro muzikanta znamená. Zanedlouho se však začaly ozývat hlasy, že by bylo dobré obohatit zvuk i o vokální část. Tehdy hráli v osmičlenném obsazení a to by bylo, aby se mezi nimi neobjevil alespoň jeden obstojný zpěvák. A objevil se a ne jeden, ale hned několik. I když začátky byly rozpačité, dnes jsou ceněni právě pro svůj vokál.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?