Kostel Archanděla Michaela v Dubci má své tajemství

Kostel Archanděla Michaela v Dubci u obce Třemešné na Tachovsku se vypíná nad klidnou rybniční hladinou. Malebná náves je jako z pohádky a kostel je její dominantou.

Kdy přesně byl kostel postaven, to se neví, jak uvádí zastupitel obce Karel Gebauer. "Je to trochu obestřeno tajemstvím. První dochovaná zmínka o něm je z roku 1357, ale podle dalších pramenů bylo zjištěno, že šlo o rok, kdy sem nastupoval farář. Byl tu pak proveden archeologický průzkum, a ten ukazuje někam k roku 1290," říká Gebauer. Úplně přesné datum se ale už určit nedá.

Rekonstrukce kostela však odkryla spoustu dalších zajímavostí, například středověkou niku. Starý obloukový výklenek byl jednoduše zazděn cihlami a prozradily jej okolní kameny černé barvy.

Dubec sobě má 30 let na opravy

V kostele najdete krásný interiér, výmalbu i mobiliář. Od roku 2008 je kostel na třicet let zapůjčen Římskokatolickou farností v Horšovském Týně do rukou občanského sdružení Dubec sobě, které se stále snaží kostel celkově restaurovat a obnovovat, což se jim daří díky pomoci řady lidí. Kostel je světlý, může se pochlubit velkolepým hlavním oltářem, který vypadá jako z mramoru, ale ve skutečnosti jde o zvláštně pomalované dřevo. Jsou zde dva boční oltáře, osmiboká křtitelnice i varhany.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...