Kostelík U Ježíška v Plzni opět zdobí zrestaurované barokní sochy
Na více než dvoumetrové zděné pilíře se ve středu k malému plzeňskému kostelu Nejsvětějšího jména Ježíše po letech vrátily restaurované barokní pískovcové sochy svaté Anny a svatého Josefa. Kostelík, kterému se jako jedinému v Česku říká U Ježíška, nikdy nepatřil církvi. Byl rodinným kostelíkem, nyní ho vlastní město.
Sochy musely být zhruba před 15 lety sejmuty, od té doby čekaly uložené na dobu, než se podaří sehnat peníze na jejich restaurování, řekl plzeňský architekt Jan Soukup, který se v posledních desetiletích podílel na opravách stovek kostelů a církevních objektů, převážně na západě Čech.
Asi 180 centimetrů vysoké sochy stály původně na pilířích u vjezdu do někdejší hospodářské usedlosti. Když po roce 2001 začalo Občanské sdružení pro obnovu památek Rokycanska v čele se Soukupem zdevastovaný kostelík opravovat, musely se sundat.
„Jedna socha musela být sejmuta, protože když jsme kostelík opravovali, tak nám po ní lezli zloději a trhali nám okapy a hromosvody. Později, když se začal stavět přilehlý obytný soubor, musel se rozebrat i druhý pilíř,“ popsal Soukup.
Sochy pořídil majitel usedlosti kolem roku 1750
Sochy podle něj pořídil majitel usedlosti, plzeňský lékař a primátor Petr Pavel Helffer z Helfferstreu kolem roku 1750, když nechal přestavět původní kapli. Na jednom sousoší svatá Anna učí malou Pannu Marii, naproti ní je svatý Josef s Ježíškem. Podle Soukupa se přesně neví, kdo je autorem, sochy jsou různé kvality.
„Kvalitnější je Josef, o tom si myslíme, že autorem byl plzeňský barokní sochař Antonín Herich, který dělal například pietu na Pražském mostě u Masných krámů,“ dodal Soukup. Sochy nebyly v dobrém stavu.
Zatímco Josef je skutečně barokní, sv. Anna je zřejmě kopie někdy z přelomu 19. a 20. století. „Svatá Anna byla v poměrně dobrém stavu dochování, je tam několik plastických retuší obličejových částí a dole u soklu, ale svatý Josef byl hodně degradovaný. Chyběly tam rozsáhlé partie drapérií, chyběla i hlava Ježíška a další části podstavce. Tam možná 40 procent povrchu už není v kameni, ale je to restaurátorský doplněk,“ popsal Šindelář.
Náklady na opravu byly 365.000 korun, z toho 280.000 přispěl kraj, zbytek druhý plzeňský obvod Slovany, na jehož území kostelík stojí, řekl starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). „Ještě je tady jedna socha za kostelíkem, která ztratila hlavu. Je to svatý Mikuláš a hlava se hledá. Kostelík nikdy nebude kompletní, protože plno věcí se v minulosti rozkradlo a jsme rádi, že tady aspoň něco zůstalo. Je to milý domácí příjemný kostelík,“ dodal.
Kostel vznikl postupným rozšířením původní barokní kapličky. Současná podoba je z 18. století. Postupně ho vlastnilo několik rodin včetně známé zvonařské rodiny Pernerů, a využívaly ho jako rodinnou hrobku. Po desetiletích chátrání začal spolek v roce 2001 s rozsáhlými opravami, poprvé se kostel otevřel v roce 2011, v roce 2014 se do něj vrátily nejstarší varhany v Plzni, vyrobené kolem roku 1670.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
ŽIVĚ: Čeští hokejisté proti Švýcarsku vedou 2:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos