Královský Hvozd byl rájem pašeráků
Královský Hvozd na Železnorudsku je pro turisty zajímavý nejen svojí úžasnou přírodou, ale také historií. Dlouhá století totiž bylo toto území hranicí, takže o dramatické události tady nebyla nikdy nouze.
Život na Šumavě nebyl nikdy lehký. Zvláště v době středověku, kdy tu existovalo jen několik málo cest, zdejší hvozdy byly divoké a nebezpečné. Žili tu medvědi, vlci a pochopitelně lidé, kteří se živili, jak se dalo. Ještě před druhou světovou válkou byla tato část Šumavy poměrně hodně osídlená a místní obyvatele tu živil především les.
„Sem osídlení do druhé světové války šlo poměrně vysoko. Až na stateček těsně pod Ostrý, tady na Linkáči byl statek a vlastně odtud dolů to byla kulturní krajina a pochopitelně Češi i Bavoráci si vydělávali pašováním," vysvětluje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Právě pašování všeho možného, od rukodělných výrobků, masa a také alkoholu, tu bylo opravdu velmi rozšířené, a tak tady měla finanční stráž, tehdejší strážci hranic, hodně práce. Pašeráci se totiř i v tomto těžkém terénu, jako je třeba Jezerní hora, Svaroh nebo Velký Ostrý, nebáli a hlavně byli skvěle fyzicky vybaveni.
„Je to sice velký kopec, ale ti mladí hoši to dávali s přehledem, takže to byla jedna z nejvíc hlídaných hranic, protože tady se pašovalo hodně," dodává Pavel Hubený.
Po druhé světové válce bylo všechno jinak. A po roce 1948, kdy moc nad Československem převzali komunisté řízení z Kremlu, tuto část Šumavy znepřístupnili. Například Na Velký Ostrý Němci mohli, avšak Češi se na tuto dominantu západní části Šumavy, mohli dívat pouze z dálky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.