Krásné, ale i tajemné zlato

24. listopad 2022

Zlato znali lidé v dobách dávno minulých. Opracované se používalo před více než šesti tisíci lety. O původu zlata se vedou četné diskuze. Dle některých teorií je drahý kov na Zemi tak dlouho, jako existuje samotná planeta.

Že zlato pochází z vesmíru, to je další teorie původu zlata. Je obsaženo v některých meteoritech a ty, které dopadly na Zem, postupně naši planetu obohatily. A tak srážka dvou vesmírných těles zaznamenaná před pár lety této myšlence tak trochu nahrává. Kde se tedy zlato skutečně vzalo, známo není. Pravdou ale je, že ho můžeme nalézt na místech, kde bychom ho nikdy nehledali.

Již staří Egypťané používali zlato k léčení různých nemocí a pro jeho magickou složku bylo přítomné i pro mnoho rituálů. Věřili totiž, že je zlato kovem bohů a že šperky tedy neslouží jen jako ozdoba, ale dodává tělu sílu a energii. A tím až zázračně podporuje vitalitu.

Dodnes se zlato používá v zubním lékařství, ale úspěšně i jako doplňková léčba různých vážných nemocí. Zpomaluje stárnutí a skvěle působí při nemocech kostí. A jak lze zlato získat? Asi každému se nejdříve vybaví zlaté doly nebo prosévání písku v řekách. Jsou ho ale také plné oceány. A třeba na jižním Plzeňsku byla naleziště zlata zkoumána například v okolí Nekvasov, Srb, ale i jinde.

autor: Miroslav Šimandl
Spustit audio