Laboratoře v Plzeňském kraji nestíhají testovat všechny vzorky na koronavirus

2. duben 2020 06:20

Na výsledek testování se v Plzeňském kraji čeká i pět dní. Vzorky vyhodnocuje fakultní nemocnice v Plzni, Klatovská nemocnice a Bioptická laboratoř. I při jejich nasazení je ale denní převis 100 až 300 odebraných vzorků.

„Hygienici uvažují o tom, že sníží počet lidí indikovaných k odběru. Laboratoře navíc nemají dostatek diagnostických sad pro vyhodnocení vzorků. Fakultní nemocnice denně v laboratoři vyhodnotí kolem stovky vzorků, nemocnice v Klatovech do padesáti a soukromá plzeňská Bioptická laboratoř až 220 vzorků. Není reálné to v tuto chvíli skokově navýšit," řekl ředitel krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

Vzorky se odebírají na čtyřech stacionárních místech a v odběrových sanitkách. Už se neposílají do Prahy, kde jsou také dlouhé čekací doby, ale vyhodnocují se v regionu. „Sotva jsme testování rozjeli do podoby, se kterou jsme byli aspoň částečně spokojeni, tak nastávají problémy v počtu diagnostických setů pro laboratoře a v jejich kapacitě,“ konstatoval ředitel krajské hygieny.

K 1. dubnu bylo podle Bartoše v kraji mezi 600 a 700 vzorky, které čekali na vyhodnocení. Když se nezpracují do 72 hodin, tak se musí hluboce zmrazit. Člověk, kterému zdravotníci odeberou vzorek, čeká nyní na výsledky čtyři až pět dní. Pokud by hygienici neomezili denní počet odběrů, během dvou dní by se čekací doba zvýšila až na deset dní.

K testování schází potřebný materiál

„Na jednu stranu se vyzývá k masovému testování, ale přestáváme to zvládat laboratorně i logisticky. Musíme se počínaje čtvrtkem 2. dubna domluvit na tom, že snížíme počet indikovaných na jednotlivá odběrová místa. Je to špatně, ale jinak budeme nabírat vzorky do mrazáku,“ shrnul Michal Bartoš.

Sety na odběr vzorků zatím jsou, horší je situace s diagnostickými sadami pro laboratoře. „Sháníme je, jak se dá. Něco vyrábí fakultní nemocnice, něco si dělá Bioptická laboratoř, něco shání kraj," doplnil Bartoš.

Jak uvádí krajská hygienická stanice, v regionu je 142 potvrzených případů nákazy koronavirem. Podle ministerstva zdravotnictví je ale počet nakažených 172. Je to proto, že ministerstvo údaje sčítá podle místa trvalého bydliště, což může být ale skreslující, protože řada lidí s trvalým pobytem žije mimo region. Zatímco v okrese Plzeň-město, kde žije přes 190 000 lidí, je 27 potvrzených případů koronaviru, v pohraničním Domažlicku s 62 000 obyvateli je zjištěno 71 případů nákazy, což je nejvíce v kraji. Zpočátku se tam podle Bartoše šířila z prostředí tzv. pendlerů a lidí z jejich okolí, nyní už se virus přenáší komunitně.

autor: jik | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ČTK
Spustit audio