Léčbu pásového oparu je nutné zahájit ihned
Pásový opar je virové infekční onemocnění. Přenáší se kontaktem. Na samém začátku stojí plané neštovice.
„Kdokoli prodělá neštovice, má doživotně v sobě spící virus. Ten samý virus, který mu někdy v dětství, nebo i dospělosti udělal neštovice – varicellu, se může kdykoliv během života probudit, pokud je k tomu nějaký důvod. Způsobí pak pouze v malé části kůže, lokálně, pásový opar,“ říká Miroslav Kubiska z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň.
Přenáší se kontaktem
„Pokud někdo pásový opar má, je infekční pro okolí,“ upozorňuje lékař. Přenosnost je přes kontakt. Člověk je infekční, dokud má jen poslední puchýřek. Riziko vzniku pásového oparu je větší u lidí v seniorském věku, dále u lidí s poruchou imunity. Ohroženi jsou i třeba kardiaci a lidé s různými respiračními onemocněními. „Kdo má nějaký stupeň imunodeficitu, je jednoznačně ve větším riziku. Imunita není taková, jaká by měla být a virus se může probudit,“ upřesňuje Miroslav Kubiska.
Léčbu je nutné zahájit co nejdříve. Nesmí se čekat, protože antivirotika mají smysl pouze v prvních dnech výsevu. "Kdo přijde a má všude puchýře nebo už odhalující se krusty, antivirotika mu nepomůžou,“ dodává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka