Legendární PRIM se vyrábějí už 75 let. Prototyp tehdy testoval i prezident, říká generální ředitelka
Kdo by neznal legendární hodinky PRIM. Firma ELTON hodinářská je na trhu 75 let. „Daří se nám zachraňovat tradiční firmu a z toho mám radost,“ říká generální ředitelka Renata Červenák Nývltová.
V pozici generální ředitelky je čtvrtým rokem. Firmu pozvedla a tržby vzrostly dvojnásobně. „Myslím, že i majitel má radost, že se nám daří zachraňovat tradiční firmu v Novém Městě nad Metují. Rvalo by mi to žíly, kdyby firma měla skončit.“
Nejvýraznějším počinem firmy v posledních letech je limitovaná edice hodinek PRIM Nebeští jezdci, inspirovaná osudy letců RAF. „Hodinkami jsme vzdali poctu pilotům a letcům ve službách RAF za 2. světové války. Symbolicky bylo vyrobeno 164 kusů – 100 k výročí nedožitých stých narozenin Richarda Husmanna, který pod pseudonymem Filip Jánský napsal knihu Nebeští jezdci, která vyšla v roce 1964. Zvolili jsme úplně nové pouzdro, kde jsou prvky letounu a příběhu jako takového. Také balení bylo speciální.“
Hodinky jako dar státním návštěvám
Nejstarším modelem je Spartak z doby, kdy ještě neexistoval název PRIM. „Nejžádanější jsou pořád Orlíky, jak v menším provedení, tak i v tom větším, kdy jsme udělali edici Orlík II. Prototypy tehdy testovali prezident i členové vlády,“ potvrzuje Renata Červenák Nývltová.
Současný i předchozí prezident pokračují v tradici a také nosí jejich hodinky. Dávají se i jako dar státním návštěvám. „To určitě vnímáme jako prestiž a pýchu na značku. Myslím, že představitelé České republiky by měli nosit české hodinky.“
Sehnat hodináře není snadné
Firma jako jedna z mála osazuje hodinky vlastními mechanickými strojky. Většina z více než 140 součástek se vyrábí přímo ve vlastních prostorách společnosti v Novém Městě nad Metují a sehnat hodináře není úplně snadné.
„Potřebuje trpělivost, dobrý zrak a preciznost. Hodně pracovní doby se kouká přes lupu. Pracuje s miniaturními dílky, nejmenší komponent má 0,08 mm, což je síla vlasu. Existuje pouze jedno hodinářské učiliště, a to je v Jihlavě. Hodinářů máme deset a jen tři jsou vyučení. Učíme si je sami, jsou to srdcaři, mají k tomu vztah, takže jejich fluktuace je naštěstí malá,“ potvrzuje neutěšený stav tohoto řemesla.
O budoucnost oboru a výroby strojků se ale nebojí. „V tomhle počtu lidí si dokážeme poradit.“ Pokud byste se chtěli stát vlastníky českých hodinek, v současné době si na ně počkáte tři měsíce, u složitějších modelů i půl roku.
Proč chytré hodinky neboli smart watch nepovažuje za konkurenci? Kde berou inspiraci na nové modely? Dají se ještě sehnat Spartaky? Jak se původně ze sportovkyně stane technický typ a generální ředitelka? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka