Leo Sayer: More Than I Can Say

21. květen 2022

Chci tě líbat, přijď, lásko má, nač se skrývat - tak začíná jedna z nejznámějších písniček Václava Neckáře. V originální verzi ji nazpíval Leo Sayer.

Některé skladby mají v době svého vzniku zanedbatelný úspěch, ale po letech někdo z dee jayů, hudebních publicistů nebo pozorný fanoušek objeví skryté kvality písničky. Tak tomu bylo u hitu More Than I Can Say. Ten byl natočen krátce po leteckém neštěstí, v jehož důsledku zahynul legendární zpěvák Buddy Holly. Kytarista a bubeník jeho skupiny Crickets skladbu vymysleli asi za hodinu a ještě v r. 1959 ji nahráli. V hitparádě se dostala s bídou do padesátky. Větší úspěch s ní slavil Bobby Vee. Kuriozní je, že More Than I Can Say hráli na svých vystoupeních v Hamburku a v Liverpoolu i Beatles. Žádná jejich nahrávka s touto písní se však nezachovala.

Skladba jako by zrála a skutečně celosvětového úspěchu se dočkala až v r. 1980. V té době ji náhodou zaslechl Leo Sayer a ještě ten den ji ve studiu natočil. Hit obletěl celý svět. Deska se stala zlatou a vzniklo i mnoho verzí v dalších jazycích. Samotnému Sayerovi, kterého pro jeho malou postavu a nepoddajné husté vlasy trčící na všechny nazývali kamarádi Malý lev, pomohla písnička k dalšímu úspěchu a finančnímu zabezpečení. Hodilo se to, neboť umělec se několikrát soudil o vysoké finanční částky se svým manažerem a gramofonovou firmou.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.