Leo Sayer: More Than I Can Say

21. květen 2022

Chci tě líbat, přijď, lásko má, nač se skrývat - tak začíná jedna z nejznámějších písniček Václava Neckáře. V originální verzi ji nazpíval Leo Sayer.

Některé skladby mají v době svého vzniku zanedbatelný úspěch, ale po letech někdo z dee jayů, hudebních publicistů nebo pozorný fanoušek objeví skryté kvality písničky. Tak tomu bylo u hitu More Than I Can Say. Ten byl natočen krátce po leteckém neštěstí, v jehož důsledku zahynul legendární zpěvák Buddy Holly. Kytarista a bubeník jeho skupiny Crickets skladbu vymysleli asi za hodinu a ještě v r. 1959 ji nahráli. V hitparádě se dostala s bídou do padesátky. Větší úspěch s ní slavil Bobby Vee. Kuriozní je, že More Than I Can Say hráli na svých vystoupeních v Hamburku a v Liverpoolu i Beatles. Žádná jejich nahrávka s touto písní se však nezachovala.

Skladba jako by zrála a skutečně celosvětového úspěchu se dočkala až v r. 1980. V té době ji náhodou zaslechl Leo Sayer a ještě ten den ji ve studiu natočil. Hit obletěl celý svět. Deska se stala zlatou a vzniklo i mnoho verzí v dalších jazycích. Samotnému Sayerovi, kterého pro jeho malou postavu a nepoddajné husté vlasy trčící na všechny nazývali kamarádi Malý lev, pomohla písnička k dalšímu úspěchu a finančnímu zabezpečení. Hodilo se to, neboť umělec se několikrát soudil o vysoké finanční částky se svým manažerem a gramofonovou firmou.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?