Leon Kuru: Toužím stát se kriminalistou

3. listopad 2019

Leon Kuru se odjakživa toužil stát kriminalistou a má k tomu dobře nakročeno. Osmnáctiletý student 3. ročníku střední školy veřejnoprávní v Třebechovicích chce v budoucnosti vyšetřovat vraždy jako kriminalista.

“Vždycky jsem se zajímal o postupy, o to, jak se případy řeší. Chtěl jsem si to zkusit a rád bych se tomu v budoucnosti věnoval. Chci se stát kriminalistou.”

Kriminalistou v jakém oboru?

“Chtěl bych se zaměřit na vraždy. To je můj sen.”

Není to trochu brutální?

“Není. Myslím si, že to je v pohodě. Nebojím se, mám na to žaludek – je to jen práce.”

Náchodský rodák představil obory, které se na škole vyučují:

“Kriminologie, penologie, ta je ale až ve 4. ročníku. Právo, Integrovaný záchranný systém, neboli nauka o všech bezpečnostních sborech, střelecká příprava a sebeobrana, na které se učíme různá bojová umění, a psychologie.”

Střílet se naučí každý

Už od 1. ročníku mají studenti výuku střelby a ta je především o dobré technice.

“Není to zase tak těžké v případě, že máte dobrého učitele. Střílet se naučí každý, ovšem ne ze dne na den – já se pořád ještě učím. Trvalo mi dva roky, než jsem to celé pojmul.”

Studenti absolvují několikadenní praxe se záchranáři nebo kurzy první pomoci.

“Mám za sebou praxi u zdravotní služby a absolvoval jsem zdravotnický kurz. Letos mě čeká cvičení s URNA (Útvar rychlého nasazení).”

Podpora rodiny, ale i nedůvěra

Podle jeho slov ho nejbližší rodina podporuje, setkává se ale i s nedůvěrou a předsudky, že studium nedovede do zdárného konce.

“Někdo mi věří, někdo ne. Říkají, že si najdu ženu a že školu nedodělám. Ale uvidí sami, že to dokážu. Moji blízcí mi věří a podporují mě. Na videu od Romea.tv říkám, že se chci stát policejním prezidentem, a taky že to dokážu.”

Od spolužáků dostává Leon Kuru podporu:

“Ve škole mě berou takového, jaký jsem. Já se nestydím za to, že jsem Rom, hrdě to o sobě hlásím. Není to o rase nebo o pleti, je to o člověku. Jak já k nim, tak oni ke mě.”

Mladý student motivoval ke studiu na střední škole i svého bratrance.

“Letos se na stejnou školu jako já dostal můj bratranec. Vyprávěl jsem mu o tom, jak to na ní probíhá. Také chtěl být od malička policista, hrávali jsme si spolu na ně. Zkusil to, dostal se a studuje v prvním ročníku.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...