Leonard Cohen: Hallelujah
O osobnost spisovatele, zpěváka a básníka Leonarda Cohena začal být u nás větší zájem po té, co Václav Neckář nazpíval jeho skladbu Suzane s textem Zdeňka Rytíře.
Leonard Cohen se narodil v kanadském Montrealu a během studií založil na univerzitě country skupinu. Ale spíše než muzikant začal na sebe poutat pozornost jako básník. V letech 1955 a 1956 vydal dvě sbírky básní, které získaly národní cenu za poezii, což byl pro jednadvacetiletého umělce bezesporu slibný start do života.
Spojení duchaplné poezie a hudby je vítané a často i ceněné. Po vydání antologie, která obsahovala i báseň Suzanne, ji zhudebnil. U nás se stala známou v českém provedení. Cohen brzy na to vydal svůj první román a kladl čím dál tím větší důraz na hudební stránku svého snažení. Povzbuzením pro něho rozhodně bylo, že o jeho dílo měli zájem i jiní muzikanti jako dejme tomu Judy Collins a také proslulý lovec talentů John Hammond. Prosadit se na úžasně plodné a rozmanité hudební scéně šedesátých let nebylo nic snadného, ale znalí a citliví posluchači už věděli, nebo začínali tušit, že se zrodila hvězda neobyčejného talentu. Jeho písničky na témata izolace, náboženství a vztahů mezi lidmi si získávaly čím dál tím větší respekt.
V osmdesátém čtvrtém roce vyšla písnička Hallelujah, ale nevzbudila žádnou větší pozornost. O tu se postarala až novější verze Johna Calea, natočená o sedm let později. Skladbu od té doby nahrály stovky zpěváků, včetně našich. Jakub Smolík, Wabi Daněk, Lucie Bílá, Jitka Zelenková a další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka