Lidem neublíží, když budou roušky používat i v dalších týdnech

27. květen 2020

Od 25. května už není povinností nosit venku roušku, pokud dodržujeme vzdálenost 2 m a více od ostatních lidí, vyjma členů jedné domácnosti. Jen velmi těžko lze tuto podmínku splnit, když se pohybujeme v městských ulicích nebo přecházíme komunikaci po přechodu.

V takových případech radí prof. MUDr. Petr Pazdiora, hlavní epidemiolog Plzeňského kraje, roušku pořád nosit: „Osobně bych si ji nadále nasazoval, protože opravdu nevíme, s kým se potkáváme. Většině lidí neublíží, když budou ústenky používat i v dalších týdnech.“

Roušky, mytí rukou a větrání – prevence nákazy SARS-CoV-2 v interiérech

Podle plzeňského epidemiologa si převážná část lidí za více než 2 měsíce na roušky zvykla a neměli bychom je odkládat příliš rychle: „Je třeba si uvědomit, že tady stále bude existovat určité riziko přenosu infekce a to zejména v interiérech, mezi lidmi, kteří budou v těsném kontaktu nebo v jedné uzavřené nevětrané místnosti.“

Právě větrání je jedním z nejdůležitějších preventivních opatření proti nákaze koronavirem. „Už od března radíme hlavně lidem, kteří jsou v kontaktu s nemocným covid-19 a pobývají ve společné domácnosti, aby častěji větrali. Výměna vzduchu v místnosti snižuje riziko přenosu infekčního agens prostřednictvím dýchacích cest. Je užitečnou prevencí, samozřejmě spolu s respirační hygienou a častým mytím rukou,“ zdůrazňuje prof. Pazdiora.

Umírněný optimismus je na místě

Dosavadní vlny rušení protikoronavirových opatření neměly za následek rapidní navýšení počtu nemocných. „I proto jsem celkem optimistický a domnívám se, že ani největší rozvolňování, které začalo 25. května, nebude spojeno s nějakým dramatickým nárůstem počtu onemocnění. V populaci je daleko méně zdrojů infekce než před měsícem nebo dvěma,“ konstatuje krajský epidemiolog, „a jestliže máme méně zdrojů infekce, zákonitě musí být riziko pro obyvatele daleko menší než v uplynulých týdnech.“ I nadále je ale nutné důsledně chránit seniory a další rizikové skupiny.

Cestování zvažte

Jak prof. MUDr. Petr Pazdiora dále uvádí, situace v sousedních zemích kromě Slovenska ještě není ideální a hrozí riziko importu i exportu nákazy. Vůbec pak nedoporučuje cestování do USA a do Jižní Ameriky, kde je v současné době pravděpodobnost nákazy největší.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...