Lidem neublíží, když budou roušky používat i v dalších týdnech

27. květen 2020
Poradíme vám

Od 25. května už není povinností nosit venku roušku, pokud dodržujeme vzdálenost 2 m a více od ostatních lidí, vyjma členů jedné domácnosti. Jen velmi těžko lze tuto podmínku splnit, když se pohybujeme v městských ulicích nebo přecházíme komunikaci po přechodu.

V takových případech radí prof. MUDr. Petr Pazdiora, hlavní epidemiolog Plzeňského kraje, roušku pořád nosit: „Osobně bych si ji nadále nasazoval, protože opravdu nevíme, s kým se potkáváme. Většině lidí neublíží, když budou ústenky používat i v dalších týdnech.“

Roušky, mytí rukou a větrání – prevence nákazy SARS-CoV-2 v interiérech

Podle plzeňského epidemiologa si převážná část lidí za více než 2 měsíce na roušky zvykla a neměli bychom je odkládat příliš rychle: „Je třeba si uvědomit, že tady stále bude existovat určité riziko přenosu infekce a to zejména v interiérech, mezi lidmi, kteří budou v těsném kontaktu nebo v jedné uzavřené nevětrané místnosti.“

Právě větrání je jedním z nejdůležitějších preventivních opatření proti nákaze koronavirem. „Už od března radíme hlavně lidem, kteří jsou v kontaktu s nemocným covid-19 a pobývají ve společné domácnosti, aby častěji větrali. Výměna vzduchu v místnosti snižuje riziko přenosu infekčního agens prostřednictvím dýchacích cest. Je užitečnou prevencí, samozřejmě spolu s respirační hygienou a častým mytím rukou,“ zdůrazňuje prof. Pazdiora.

Umírněný optimismus je na místě

Dosavadní vlny rušení protikoronavirových opatření neměly za následek rapidní navýšení počtu nemocných. „I proto jsem celkem optimistický a domnívám se, že ani největší rozvolňování, které začalo 25. května, nebude spojeno s nějakým dramatickým nárůstem počtu onemocnění. V populaci je daleko méně zdrojů infekce než před měsícem nebo dvěma,“ konstatuje krajský epidemiolog, „a jestliže máme méně zdrojů infekce, zákonitě musí být riziko pro obyvatele daleko menší než v uplynulých týdnech.“ I nadále je ale nutné důsledně chránit seniory a další rizikové skupiny.

Cestování zvažte

Jak prof. MUDr. Petr Pazdiora dále uvádí, situace v sousedních zemích kromě Slovenska ještě není ideální a hrozí riziko importu i exportu nákazy. Vůbec pak nedoporučuje cestování do USA a do Jižní Ameriky, kde je v současné době pravděpodobnost nákazy největší.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio