Loreta v Boru vás uchvátí malbami na klenbách

16. srpen 2022 11:10, aktualizováno

Loretánská kaple (Santa Casa) v Boru byla postavena kolem roku 1668. Jejími zakladateli byli Zikmund Bedřich hrabě z Kočova a Isabela Marie, rozená Trčková z Lípy. Stavbu můžete vidět z hlavní silnice, stojí u křižovatky přímo u borského zámku. Je přístupná veřejnosti a v sezóně je zařazena do prohlídkového okruhu zámku.

Loretánská kaple v Boru

Při vstupu vás doslova uchvátí jedinečné malby na stropních klenbách. Santa Casa byla v roce 1685 obestavěna přízemním ambitem a najdete zde také dvě zdobené boční kaple procházející do patra. Mezi oběma kaplemi se nachází kruchta, na kterou vede šnekové schodiště po pravé straně průjezdu. Patrové křídlo má valbovou střechu se sanktusovou vížkou. Výklenky v ambitu jsou doplněny deskovými olejomalbami z let 1687. Freskové nástropní malby pocházejí z třetí čtvrtiny 18. století. Součástí ambitů jsou též malé kaple Vězení Kristova, Panny Marie Čenstochovské a Panny Marie Klatovské.

Dochovaly se i původní pochodně

Samotná Loretánská kaple má průčelí blokového typu, které odpovídá představě o prostotě a chudobě legendárního příbytku. Stavba je jednoduchá, bez členění i podezdívky. uvnitř kaple se dochovaly poslední dřevěné fakule (pochodně), sloužící k osvětlení vnitřních prostor. Jsou ve dvou velikostech a zdobí je obrázek Panny Marie Loretánské s nápisem "Renovatum Anno 1867".

V květnu 1945 byla loreta poškozena při ostřelování Boru a jeho okolí americkou armádou. K obnovení kaple a také poutí došlo v roce 1991 díky iniciativě Mons. Vladimíra Borna.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.