Lucie Bílá: Jsi můj pán

12. červen 2022

Muzikály se staly běžnou součástí našeho života. Vedle divadelních představení a promítání filmů v kinech přinášejí zajímavé rozptýlení a výbornou zábavu. Připomeňme si jeden z nejúspěšnějších českých muzikálů. Jmenuje se Drácula a vidělo ho přes jeden milión návštěvníků.

Zveme vás do světa muzikálu, konkrétně do toho českého. Co vlastně je muzikál? Náš přední český divadelní a literární teoretik Ivo Osolsobě jej definoval jako „divadlo, které hraje, tančí a zpívá“.

Muzikál se v minulém století vyvíjel především v Americe, od devadesátých let pak v naší republice nastala doslova muzikálová horečka. V roce 1992 se objevil muzikál Les Misérables, po něm další světový kus Jesus Christ Superstar a v roce 1995 měl v Kongresovém centru Praha svou premiéru jeden z nejúspěšnějších českých muzikálů Dracula. Výbornou práci na něm odvedli režisér Jozef Bednárik, skladatel Karel Svoboda a textař Zdeněk Borovec.

Dracula běžel v letech 1995 – 98, za tu dobu ho navštívilo 1 milión 200 tisíc diváků. Stal se jedním z nejúspěšnějších původních českých muzikálů. Vznikl na základě známého románu irského spisovatele Abrahama Stokera, který svého Dráculu vydal v roce 1897, český muzikál Dracula se však této knižní předlohy drží jen volně, a přesto, a nebo právě proto, se stal lákadlem pro diváky. Bylo to díky krásným kostýmům, okázalé scéně a také díky známým zpěvákům, například Lucii Bílé v roli Lorrain.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?