Lunetic - trefa do díry českého showbyznysu

Že u nás existuje kapela Lunetic ví snad téměř každý. Že se ale jedná původně o taneční soubor, který později i trochu zpíval anglicky, ví dnes už málokdo. Kdy nastal onen zlom a Lunetic začal zpívat české písničky, například Mámu?

Nejprve si do angličtiny přeložíme česká slova šílenec, blázen a ztřeštěnec. Kupodivu pro ně stačí jeden anglický výraz – lunatic, psáno s a. Martin Kocián a Aleš Lehký toto slovo v roce 1995 počeštili, přibrali ještě Václava Jelínka a Davida Škacha a na světě byla taneční skupina Lunetic. Začínali na diskotékách. Později začali i zpívat, nejprve jen anglicky, až si jich všiml producent Stano Šimor. Začali zpívat česky a Stano Šimor a David Škach napsali velký hit Máma, který skupinu katapultoval doslova ze dne na den na vrchol popularity.

Trefili se přímo do díry českého showbyznysu. Prodali statisíce desek, vyprodávali stadiony, obdivovaly je tisíce fanoušků a desetitisíce fanynek, byli dokonce třetí v anketě Český slavík. V roce 1999 dostali dokonce možnost moderovat tehdy prestižní hitparádu Eso. Stali se fenoménem doby. Svoji obrovskou popularitu však členové skupiny neunesli a rozpad byl nevyhnutelný. Jejich sláva trvala šest let, Lunetic se rozpadli v roce 2003. Znovu se dali dohromady o pět let později a vystupují spolu dodnes.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.