Manfred Mann: Might Quinn

1. březen 2023

Kapelník Manfred Mann se v bývalém Československu proslavil tím, že sem dovezl první opravdovou bigbeatovou kapelu a ve světě měl pověst hudebníka, který měl úžasný talent získat do své skupiny výborné muzikanty, hlavně zpěváky.

U nás na koncertu v r. 1965 s ním zpíval ještě nezapomenutelný Paul Jones, ale po jeho odchodu nastoupil do skupiny Manfred Mann zpěvák Mike d'Abo. Jeho cesta k povolání rockového muzikanta byla skutečně spletitá.

Rozhodl se původně pro dráhu kněze. Po té chtěl být ekonomem. A jak to v tomto věku často bývá, nakonec nevystudoval nic. Nebylo se co divit. Kdo pamatuje dobu 60. let v Londýně, tehdy se celé dění nazývalo swinging London, ví, že v žádné době a v žádném městě nebylo tolik muziky jako tehdy tam. Stoprocentní naplnění hesla být ve správný čas na správném místě. A tak d'Abo nastoupil do kapely Manfred Mann.

Doba, kdy zde působil, byla naplněna několika hity. V r. 1968 natočili Dylanovu skladbu The Might Queen, kterou autor sám do té doby nenatočil. V r. 1969 se kapela na čas rozpadla a Mike d'Abo začal působit jako muzikálový herec, skládal a stal se oblíbeným rozhlasovým moderátorem.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová