Manfred Mann: Might Quinn

1. březen 2023

Kapelník Manfred Mann se v bývalém Československu proslavil tím, že sem dovezl první opravdovou bigbeatovou kapelu a ve světě měl pověst hudebníka, který měl úžasný talent získat do své skupiny výborné muzikanty, hlavně zpěváky.

U nás na koncertu v r. 1965 s ním zpíval ještě nezapomenutelný Paul Jones, ale po jeho odchodu nastoupil do skupiny Manfred Mann zpěvák Mike d'Abo. Jeho cesta k povolání rockového muzikanta byla skutečně spletitá.

Rozhodl se původně pro dráhu kněze. Po té chtěl být ekonomem. A jak to v tomto věku často bývá, nakonec nevystudoval nic. Nebylo se co divit. Kdo pamatuje dobu 60. let v Londýně, tehdy se celé dění nazývalo swinging London, ví, že v žádné době a v žádném městě nebylo tolik muziky jako tehdy tam. Stoprocentní naplnění hesla být ve správný čas na správném místě. A tak d'Abo nastoupil do kapely Manfred Mann.

Doba, kdy zde působil, byla naplněna několika hity. V r. 1968 natočili Dylanovu skladbu The Might Queen, kterou autor sám do té doby nenatočil. V r. 1969 se kapela na čas rozpadla a Mike d'Abo začal působit jako muzikálový herec, skládal a stal se oblíbeným rozhlasovým moderátorem.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.