Marta Kubišová slaví 80. narozeniny

1. listopad 2022

Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Když se o dvacet let později jako zpěvačka objevila, přinesla něco nového – zvláštní, těžko napodobitelný hlas, na kterém nebyl patrný žádný vzor.

Jak to všechno začalo? V roce 1961 se zúčastnila soutěže Hledáme nové talenty. Dostala se až do finále a o rok později byla přijata do pardubického divadla Stop. Tam se poznala se skladatelem Bohuslavem Ondráčkem a oba v roce 1963 přešli do plzeňského divadla Alfa. Ve studiu plzeňského rozhlasu tehdy natočila třináct skladeb, které však vyšly až v roce 1998. Rok pěveckého zrání v Plzni přinesl své ovoce v podobě nabídky do pražského divadla Rokoko a v roce 1966 už byla Marta Kubišová zpěvačkou číslo jedna.

V Rokoku se tehdy setkala trojice, která následně vytvořila unikátní pěvecké trio Golden Kids. Od února 1970 měla Marta Kubišová zakázané vystupování a Zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 se vrátila na scénu až téměř po dvaceti letech, před mikrofon se postavila až 21. listopadu roku 1989. Po sametové revoluci si našla prostor v komorních vystoupeních, většinou s velmi skromným doprovodem. Její hlas 20 let odpočíval, mezitím dozrál jako vzácné archivní víno. Chvíli trvalo, než se jí podařilo najít místo v domácí popmusic. Její comeback byl totiž v mnoha ohledech nešťastný - od bezradnosti autorů, co si s ní počít, a tedy nevyhraněného repertoáru, až po jistou formu nevděčného přezírání, které je nám vlastní. Protože Marta Kubišová, to je především symbol.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.